خواب بد و پریشان در بارداری

آیا خواب‌های پریشان دوران بارداری خیلی برای شما آزاردهنده شده است؟ حتی اگر قبل از بارداری، بعد از بیدار شدن در صبح، رویای شب قبل را به خاطر نمی‌آوردید احتمالا اکنون احتمالا نیمه شب همسر خود را بیدار کرده و جزئیات خواب‌های بد خود را به او بازگو می‌کنید! حتی ممکن است در طول روز افکار عیب و غریب به ذهن شما خطور کند!

آیا خواب‌های پریشان دوران بارداری خیلی برای شما آزاردهنده شده است؟ حتی اگر قبل از بارداری، بعد از بیدار شدن در صبح، رویای شب قبل را به خاطر نمی‌آوردید احتمالا اکنون احتمالا نیمه شب همسر خود را بیدار کرده و جزئیات خواب‌های بد خود را به او بازگو می‌کنید! حتی ممکن است در طول روز افکار عیب و غریب به ذهن شما خطور کند!

آیا خواب آشفته در بارداری نرمال است؟

ممکن است خواب‌های شبانه و خیالات روزانه شما آنقدر روشن و توام با جزئیات باشد که وقتی به خودتان می‌آیید اینها واقعا شما را آشفته و پریشان کند. با وجود اینکه این رویاها باعث می‌شود فکر کنید در حال از دست دادن تمرکزتان هستید اما اینها واقعا نرمال هستند و به سلامتی شما کمک می‌کنند!

از چه زمانی خواب‌های دوران بارداری آغاز می‌شود؟

در هر زمان از بارداری احتمال خواب‌های بد وجود دارد. بعضی از زنان باردار از ابتدای بارداری، خوابهای عجیب و غریب می‌بینند. اما کابوس دیدن در سه ماهه دوم بارداری که اختلالات خواب افزایش یافته و فرد خود را به زمان زایمان و مادر شدن و تغییرات زندگی نزدیک‌تر می‌بیند، افزایش می‌یابد.

علت خواب‌های دوران بارداری چیست؟

مثل خیلی از اتفاقات دیگر بارداری، اینجا هم می‌توان هورمون‌های بارداری را عامل تعداد و شدت خواب آشفته دانست. اما فرضیات دیگری هم وجود دارد. حالا دغدغه‌های ذهنی فراوانی دارید و رویا راهی برای فعالیت ضمیر ناخودآگاه و اماده شدن برای تغییرات در شرف وقوع زندگی است.

ضمنا خواب دیدن دریچه‌ای به بسیاری از عواطف متناقضی است که بواسطه مادر شدن در شما بوجود آمده اما نمی‌توانید آنها را بیان نمایید. بهتر است آن را به عنوان درمانی بدانید که برای عوارض بوجود آمده در اثر بارداری در حال انجام است!

دلیل دیگری هم برای خواب دیدن زیاد در بارداری وجود دارد. شما بیشتر از قبل در شب از خواب بیدار می‌شوید که عامل آن هم تکرر ادرار یا مشکلات دیگر خواب است. از انجا که بیدار شدن شما در میانه زمان خواب دیدن اتفاق می‌افتد می‌توانید با جزئیات و رنگ مربوطه رویای خود را به خاطر بیاورید.

معنای خواب‌های دوران بارداری چیست؟

در ادامه بعضی از مهمترین رویاهای دوران بارداری ذکر شده است. با وجود آنکه به لحاظ علمی روی این تعبیر خواب‌ها اتفاق نظر وجود ندارد اما گمان می‌رود دلایل آنها اینگونه باشد:

خواب فراموشکاری

فراموش کردن شیردهی و تغذیه کودک، قفل کردن درب منزل، یا خاموش کردن اجاق گاز، ممکن است به ترس از مادر شدن مربوط باشد.

خواب ترسناک

خواب‌های ترسناک حمله کردن حیوانات و جوندگان یا به زمین خوردن، ممکن است به احساس آسیب پذیری و ضعیف شدن بدن در بارداری مرتبط باشد.

خواب تقاضای کمک

دلیل خواب محبوس شدن و گیر کردن در جایی مثل خودرو، می‌تواند ترس از دست دادن آزادی به دلیل مادر شدن باشد.

خواب امور ممنوعه بارداری

خواب دیدن در مورد پرخوری، وزن گیری نامناسب بدن، ممکن است به دلیل داشتن رژیم غذایی خاص باشد.

خواب خیانت

خواب دیدن در مورد خیانت همسر به شما یا اغوا شدن او توسط زنان دیگر ممکن است با ترس از دست زیبایی در بارداری مرتبط باشد.

خواب خاطرات

خواب از دست دادن پدر بزرگ یا مادر بزرگ ممکن است به دلیل برقراری ارتباط بین نسل‌های گذشته و نسل‌های جدید باشد.

خواب فرزند

رویای در آغوش گرفتن و بوسیدن و مراقبت کودک احتمالا راهی است برای تمرین مادر شدن و برقراری ارتباط عاطفی با فرزند خود است.

خواب خصوصیات ظاهری و شخصیتی فرزند

خواب دیدن در مورد خصوصیت کودک نشانگر احساسات بسیاری است. خواب بیمار شدن کودک به دلیل اضطراب قبل از فرزند دارد شدن می‌تواند باشد. خیالات شما در مورد مهارت‌های غیر عادی کودک، نشانگر دغدغه شما در مورد هوش کودک و نگرانی شما برای آینده او است. خواب‌های شما در مورد اینکه کودک پسر یا دختر است به معنای آن است که شما قلبا تمایل بیشتری به کدام جنسیت دارید.

خواب زایمان

خواب دیدن در مورد زایمان نشانگر نگرانی فرد برای زمان زایمان است که البته یک نگرانی خیلی طبیعی به حساب می‌آید.

در خصوص خواب‌های دوران بارداری چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

فقط به این دلیل که در بارداری زیاد خواب می‌بینید نباید زمان خواب خود را کم کنید. رویا در بارداری کاملا نرمال و عادی است. حتی کابوس‌وارترین خوابهای دوران بارداری هم می‌تواند نشانه آن باشد که ضمیر ناخودآگاه در حال بدست گرفتن کنترل، در یک دوران تغییر مهم است.

فراموش نکنید که خواب دیدن مردان در دوران بارداری همسرشان نیز موضوعی عادی است هر چند که در اینجا هورمون‌های بارداری مقصر نیستند! همسر شما هم حتما دغدغه‌ها و نگرانی‌های خاص خود را دارد. پس بهتر است بدون نگرانی، در مورد خواب‌های پریشان خود با او صحبت کنید. این کار حتما شما را به هم نزدیک‌تر می‌کند.

بیشتر بدانید:

بی خوابی در دوران بارداری

عوارض خوابیدن به پشت در بارداری و رابطه آن با سقط جنین

خطرات و عوارض خوابیدن روی شکم در بارداری