کالری مورد نیاز بدن در بارداری

بعضی معتقدند در دوران بارداری به دلیل داشتن بچه در شکم، میزان مصرف غذا نسبت به قبل از بارداری باید 2 برابر شود. اما به این صورت نمی‌توان مقدار غذای مورد نیاز بدن را تعیین کرد. به خاطر داشته باشید که در اوایل بارداری بچه به اندازه یک لوبیا یا حتی کوچک‌تر است. اما میزان کالری مورد نیاز بدن در بارداری چقدر است؟ در این مطلب، نکات مهمی ذکر شده است.

بعضی معتقدند در دوران بارداری به دلیل داشتن بچه در شکم، میزان مصرف غذا نسبت به قبل از بارداری باید 2 برابر شود. آیا این گفته صحت دارد؟ خیر، به این صورت نمی‌توان مقدار غذای مورد نیاز بدن را تعیین کرد. به خاطر داشته باشید که در اوایل بارداری بچه به اندازه یک لوبیا یا حتی کوچک‌تر است. اما میزان کالری مورد نیاز بدن در بارداری چقدر است؟ در ادامه نکات مهمی در این خصوص ذکر شده است.

میزان کالری مورد نیاز در دوره‌های بارداری

سه ماهه اول بارداری

در سه ماهه اول بارداری نیازی نیست میزان کالری مصرفی افزایش داده شود. شما در این مرحله باید تلاش کنید مواد غذایی غنی که برای رشد جنین نیاز است را میل نمایید.

سه ماهه دوم بارداری

میزان کالری دریافتی بدن را 300 تا 350 واحد در روز افزایش دهید. این میزان کالری معادل دو لیوان شیر بدون چربی است.

سه ماهه سوم بارداری

حدودا 500 کالری در روز باید نسبت به قبل بیشتر دریافت شود.

اگر دو قلو یا چند قلو باردار هستید به ازای هر بچه بیشتر 300 کالری در روز اضافه نمایید. البته استثنائاتی نیز وجود دارد. مثلا اگر در نوجوانی باردار شده‌اید یا دچار کمبود وزن حاد هستید بدن شما باید کالری بیشتری دریافت نماید. برعکس، اگر قبل از بارداری دچار اضافه‌وزن یا چاقی بوده‌اید میزان کالری دریافتی خود را کاهش دهید. فراموش نکنید حتی در این حالت هم باید به اندازه کافی خوراکی‌های غنی و مغذی میل نمایید.

چگونه می‌توانید متوجه شوید بدن شما به اندازه کافی کالری دریافت کرده است؟

اکنون که میزان کالری مورد نیاز بدن در دوره‌های مختلف بارداری معلوم شد آیا باید ماشین حساب را بردارید و میزان کالری دریافتی روزانه خود را محاسبه نمایید؟ پ‍اسخ منفی است. حساب و کتاب اینکه چند قاشق یا چند بشقاب غذا خورده‌اید کار سختی است و حوصله زیادی می‌خواهد و گاهی نیز باعث ایجاد استرس می‌شود. بجای این کار وزن خود را در دوره‌های مختلف چک کنید.

اگر قبل از بارداری وزن شما نرمال بوده، در سه ماهه اول بارداری باید حدود 1.5 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشید. واضح است که میزان افزایش وزن به شاخص توده بدنی شما قبل از بارداری نیز بستگی دارد. بهتر است با پزشک خود نیز در این خصوص مشورت نمایید.

اگر مشاهده می‌کنید که روند افزایش وزن خود از کنترل شما خارج شده کارهای زیر را انجام دهید:

اگر در سه ماهه دوم بارداری قرار دارید و به اندازه کافی افزایش وزن نداشته‌اید، احتمالا به اندازه کافی از خوراکی‌های لازم نخورده‌اید: در سه ماهه دوم بارداری ناخوشی صبحگاهی و بیزاری از غذا فروکش می‌کند و پروتئین، کلسیم، ویتامین C، سبزیجات و میوه‌ها، غلات، خوراکی‌های غنی از آهن، چربی به میزان کافی، غذاهای نمک‌دار، آب، سایر مایعات و نیز مکمل‌های بارداری باید در رژیم غذایی شما موجود باشد. اگر با رعایت موارد فوق باز هم مشکل برطرف نشد حتما با پزشک خود مشورت نمایید زیرا کمبود کالری می‌تواند روند رشد جنین را مختل نماید.
اگر وزن شما خیلی سریع افزایش یافته است، احتمالا بیش از میزان مورد نیاز کالری مصرف کرده‌اید و این ممکن است اثرات منفی هم برای شما و هم برای فرزندتان از جمله دیابت بارداری، مسمومیت بارداری، یا زایمان زودرس داشته باشد. در این حالت باید تغییرات مهمی در رژیم غذایی خود انجام دهید. مصرف خوراکی‌های با کالری بالا و ارزش غذایی کم را محدود نمایید. اما فراموش نکنید خوراکی‌های با ارزش غذایی بالا نباید محدود یا قطع شود زیرا اینها برای رشد جنین حیاتی هستند.

بیشتر بدانید:

رژیم غذایی در بارداری

دیابت بارداری

افزایش وزن در بارداری