خطر اینترنت موبایل در بارداری

شاید بعد از گذشت چند ماه از بارداری هنوز به فرزند خود دلبسته نشده باشید اما یک چیز وجود دارد که احتمالا خیلی به آن وابسته هستید: موبایل. شما از آن برای مکالمه با دوستان، نوبت پزشک، رفتن به کلاس‌های بارداری، جستجو در اینترنت و کارهای دیگر استفاده می‌کنید. اما یک نگرانی مهم وجود دارد: آیا تلفن همراه بر سلامت جنین در حال رشد اثر می‌گذارد؟ در ادامه مطلب در این مورد صحبت شده است.

شاید بعد از گذشت چند ماه از بارداری هنوز به فرزند خود دلبسته نشده باشید اما یک چیز وجود دارد که احتمالا خیلی به آن وابسته هستید: موبایل. شما از آن برای مکالمه با دوستان، نوبت پزشک، رفتن به کلاس‌های بارداری، جستجو برای سیسمونی کودک و لوازم ضروری ساک وسایل نوزاد در اینترنت و کارهای دیگر استفاده می‌کنید. اما یک نگرانی مهم وجود دارد: آیا تلفن همراه بر سلامت جنین در حال رشد اثر می‌گذارد؟ در ادامه مطلب در این مورد صحبت شده است.

آیا استفاده از موبایل و اینترنت در بارداری برای جنین خطر دارد؟

محققان به تازگی در حال بررسی اثر امواج رادیویی موبایل و سایر وسایل بر جنین هستند ولی متاسفانه هنوز به جواب قطعی نرسیده‌اند. از آنجا که هیچ محققی نمی‌تواند بطور عمدی جنین را در معرض آسیب بالقوه قرار دهد انجام این مطالعات مشکل و شاید غیر ممکن باشد.

تا به امروز، در هیچ مطالعه‌ای مشخص نشده که تلفن همراه و اینترنت آن می‌تواند سلامت فرد باردار یا جنین را به خطر بیندازد. در عین حال، بی خطر بودن ان هم به اثبات نرسیده است.

چرا در مورد وسایل وایرلس نگرانی وجود دارد؟

افراد در جهان فناوری‌محور کنونی، از موبایل علاوه بر ارتباط با دوستان، برای انجام کارها و دنبال کردن اتفاقاتی که اطرافشان رخ می‌دهد، استفاده می‌کنند. ارتباطات وایرلس داخلی، گوشی‌های تلفن همراه لپتاپ‌ها و تبلت‌ها شب و روز در خدمت انسان‌ها هستند. تمام این وسایل با هم و با دنیای بیرون از طریق ارسال و دریافت کردن انرژی الکترومغناطیسی ارتباط دارند.

یک بخش کوچک از این امواج در بدن هر فرد نزدیک به آن وارد شده و وقتی که امواج رادیویی زیاد باشد می‌تواند باعث گرم شدن بافت، آسیب به دی ان ای و تغییر ساختار مولکول‌ها درون سلول‌های زنده شود. اینکه آیا اینها اثرات بلند مدت بر سلامت دارند به قدرت و تواتر امواج بستگی دارد.

بیشتر بدانید:

ایمنی محیط کار در دوران بارداری