پرپشت شدن موی نوزاد

آیا از اینکه دختر کوچولوی شما با پسر اشتباه گرفته می‌شود خسته شده‌اید؟ یا شاید هم خیلی تلاش می‌کنید گل سرهای زیبای نوزاد دختر خود را روی سر کم موی او ببندید و تلاشتان هم بی فایده است! اغلب والدین دوست دارند سر کودک خود را پر مو ببینند. آنها تمایل دارند بدانند آیا راه حل معجزه آسایی به خصوص برای دختر بچه‌ها برای افزایش رشد موی کودک وجود دارد.

آیا از اینکه دختر کوچولوی شما با پسر اشتباه گرفته می‌شود خسته شده‌اید؟ یا شاید هم خیلی تلاش می‌کنید گل سرهای زیبای نوزاد دختر خود را روی سر کم موی او ببندید و تلاشتان هم بی فایده است! اغلب والدین دوست دارند سر کودک خود را پر مو ببینند. آنها تمایل دارند بدانند آیا راه حل معجزه آسایی به خصوص برای دختر بچه‌ها برای افزایش رشد موی کودک وجود دارد.

عامل تعیین میزان رشد موی کودک چیست؟

ویژگی‌های رشد موی کودک توسط ژن‌ها تعیین می‌شود. ضخامت، رنگ و صافی یا مجعد بودن مو به ژنتیک بستگی دارد. ممکن است موی نوزاد در زمان تولد نازک باشد اما به مرور زمان و در یک سالگی ضخیم‌تر شود. خیلی از نوزادان هم موهایی که در زمان تولد داشتند را در چند ماهگی از دست می‌دهند. این اتفاق کاملا نرمال است و دلیل آن تغییرات هورمونی است. رشد مو مدتی بعد از ریزش مو مجددا آغاز می‌شود.

شرایطی وجود دارد که باعث کند شدن رشد مو شده یا حتی به طور کامل جلوی رشد مو را می‌گیرد. عفونت شدید، اختلال تیروئید، جراحی یا بعضی داروها باعث ریزش مو که کاملا موقت است می‌شود.

ژنتیک عامل دیگر کم پشت بودن مو یا موی نازک است. کشیده شدن پس سر نوزاد بر بالش که ممکن است در ماه‌های اول تولد اتفاق بیفتد نیز عامل دیگر است. عامل این ریزش موقت مو در کودکان معمولا به فشار و سایش ناشی از خوابیدن نوزاد در موقعیت افقی دانسته می‌شود. اما اخیرا مشخص شده این موضوع به چرخه‌های نرمال جابجایی مو ربط دارد.

راههای افزایش رشد موی کودک

بنابراین با وجود آنکه همه با تعداد مشخص فولیکل به دنیا می‌آییم و میزان پرپشتی مو با تراشیدن موی سر و استفاده از محصولات مو افزایش پیدا نمی‌کند، اما به عنوان والدین می‌توانید از اقدامات زیر برای رشد سالم و بهتر موی کودک استفاده کنید:

مراقبت مناسب از پوست سر

تا زمانی که پوست سر بچه هیچ مشکلی ندارد یک شامپو بچه تنها چیزی است که نیاز دارد. به میزان کمی شامپو روی سر بچه ریخته کمی آب گرم اضافه کنید و به آرامی پوست سر را ماساژ دهید. با آب گرم سر بچه را شسته و آبکشی نمایید.

اگر بچه دچار عارضه کلاه گهواره شده و پوسته در پوست سر می‌توانید آنرا ماساژ داده و با یک برس نرم بچه آن را از پوست سر جدا کنید. برای شوره‌های مقاوم‌تر می‌توانید کمی روغن بچه اضافه کرده و به آرامی شانه بزنید. برس زدن و شانه کردن باعث افزایش جریان خون در پوست سر شده و فولیکل مو را تقویت می‌کند.

تغذیه مناسب

یک رژیم غذایی مناسب و متعادل که دارای پروتئین کافی، کالری، آهن، زینک، اسیدهای چرب ضروری و بیوتین باشد برای موی سالم لازم است. بیوتین در غذاهای پر پروتئین مثل گوشت، لبنیات و غلات کامل پیدا می‌شود.

از زمانی که کودک شروع به خوردن غذای جامد می‌کند می‌توانید غذاهایی مثل غلات، اسفناج، که دارای ویتامین E هستند برای تحریک رشد مو به کودک بدهید. ویتامین B که در موز، برنج، تخم مرغ، درای کراتین است که باعث تقویت مو و جلوگیری از ریزش آن می‌شود. به کودک غذای شامل کلسیم که برای رشد مو مهم است بدهید و به او به میزان کافی آب بدهید تا مو رطوبت لازم را داشته باشد.

با موها با ملایمت رفتار کنید

شاید دوست داشته باشید موهای کودک را به صورت خرگوشی، یا دم اسبی ببافید اما بهتر است طوری با موها رفتار کنید که به آنها آسیب نرسد. به هیچ وجه از سشوار برای موهای نوزاد استفاده نکنید. اگر موهای کوچولوی شما است برای رفع پیچش مو دقت کنید. از یک برس نرم برای صاف کردن مو استفاده کنید تا نیازی به کوتاه کردن گره‌های پیچیده مو نباشد.

از داروهای مناسب استفاده کنید

اگر رشد کودک معمولا خیلی کم است می‌توانید با یک متخصص پوست مشورت نمایید ممکن است کودک دچار بیماری خودایمنی باشد. اگر بچه دچار مشکلات پوست سر مثل اکزما، پسوریاسیس، درماتیت شوره‌ای باشد شامپوهای دارویی و داروهای موضعی نیاز است.

خود را نگران نکنید

ممکن است شنیده باشید تراشیدن موی کودک یا کوتاه کردن آن به رشد مو و پرپشت شدن آن کمک می‌کند. اما هیچ مدرک علمی برای این موضوع وجود ندارد. وقتی که مو را مرتب یا کوتاه می‌کنید و یا می‌تراشید فقط ضخامت مو تغییر می‌کند. در هر حالتی، صبور باشید موی جدید به طور متوسط 1.25 سانتی متر در ماه می‌روید بنابراین شاید چند ماه طول بکشد تا متوجه رویش موی کودک شوید.

بیشتر بدانید:

کوتاه کردن موهای کودک برای بار اول

کوتاه کردن و گرفتن ناخن‌های کودک