به دهان بردن اشیا توسط کودک

پتو، اردک لاستیکی حمام، کتاب، پرزهای قالی، اسباب بازیها و خلاصه هر چیز دیگری که سر راه کودک قرار بگیرید مثل آهنربا به دهان او جذب می‌شود! اما شما زیاد نباید نگران به دلیل آنکه کودک چیزهای غیر تمیز و حتی گاهی زننده را به دهان می‌برد نگران سلامتی کودک احساس باشید زیرا متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که کودک برای تکامل سیستم ایمنی بدن خود به این کار نیاز دارد.

پتو، اردک لاستیکی حمام، کتاب، پرزهای قالی، اسباب بازی‌ها و خلاصه هر چیز دیگری که سر راه کودک قرار بگیرید مثل آهنربا به دهان او جذب می‌شود! اما شما زیاد نباید نگران به دلیل آنکه کودک چیزهای غیر تمیز و حتی گاهی زننده را به دهان می‌برد نگران سلامتی کودک احساس باشید زیرا متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که کودک برای تکامل سیستم ایمنی بدن خود به این کار نیاز دارد.

علت به دهان بردن و جویدن اشیا توسط کودکان و عوارض آن چیست؟

مطابق دیدگاه سنتی، وقتی که کودک اشیاء را به دهان می‌برد، قسمتی از فرایند رشد را طی می‌کند. او با این کار می‌خواهد درباره جهان اطراف خود بیشتر بداند و کشف نماید. با وجود آنکه این دیدگاه کاملا درست است اما بعضی از پژوهشگران از این نیز فراتر رفته و اعتقاد دارند وقتی که کودک اشیاء را به دهان می‌برد این کار به سلامتی او کمک می‌کند. خود او از اصلا این اتفاق خبر ندارد

وقتی که کودک چیزی مثلا پستانکی که زیر مبل افتاده و خاکی شده یا کفشدوزک مرده را از روی زمین بر می‌دارد و به دهان می‌برد او به سیستم ایمنی خود شانس آن را می‌دهد که در معرض باکتری و ویروس‌ها قرار گرفته و با جنگیدن با آنها قوی‌تر گردد. مسلما این بدان معنا نیست که شما باید اجازه دهید کودک هر چیزی را به دهان خود ببرد. بعضی از اشیاء واقعا کثیف هستند و ممکن است کودک را به شدت بیمار نمایند.

هیچ کس هم نمی‌گوید کودک باید اشیاء خیلی کثیف بازی کند. فقط منظور آن است که باید ترس و واهمه خود نسبت به آلودگی اشیایی که در دهان کودک قرار می‌گیرد را کنترل کرده و زیاد وسواس به خرج ندهید. وقتی که خانه را ایمن سازی کردید بهتر است نکات زیر که برای تامین ایمنی کودک هستند را مطالعه نمایید.

در قبال به دهان بردن اشیا توسط کودک چه کارهایی باید انجام داد؟

  • تمامی اشیاء ریز که ممکن است خدای ناکرده باعث به دهان بردن و خفگی کودک شود را از جلوی راه او و از دسترس او دور نمایید.
  • کودکان نمی‌توانند تشخیص دهند چه چیزی ایمن و چه چیزی غیر ایمن است. پس تمامی مواد خطرناک و سمی مثل داروها، لاک پاک کن، محصولات پاک کننده را از دسترس و از جلوی چشم کودک دور نمایید.
  • غذاهای فاسد یا در حال فاسد شدن دارای باکتری‌هایی هستند که ممکن است بچه را بیمار کند. همچنین غذاهایی که در نم یا محیط مرطوب قرار می‌گیرد (چون باکتری در رطوبت به سرعت تکثیر می‌شود) و نیز غذاهایی که از دهان کودک خارج شده و روی زمین افتاده، خیلی آلوده هستند.
  • اجازه دهید کودک دنیای بیرون را کشف نماید. حتی اگر کمی شن ساحلی یا علف حیاط وارد دهان او شود. اگر بجای گرفتن شن با ژست صورت خود به کودک نشان دهید که اینها برای خوردن مناسب نیستند کودک به مرور خواهد شد شن مزه خوبی ندارد و دیگر آن را نخواهد خورد! شما نمی‌توانید عادت به دهان بردن اشیاء را از بین ببرید اما می‌توانید آنرا هدایت کنید.
  • چه بخواهید چه نخواهید کودک چیزهایی که شما دوست ندارید را به دهان خود می‌برد. سعی کنید اشیاء را تمیز نگه دارید (اما نه خیلی خیلی خیلی تمیز). و سعی کنید جلوی کارهایی را بگیرید که واقعا به کودک آسیب می‌زنند. اجازه دهید کوچولوی کاوشگر شما دنیای اطراف خود را کشف کرده و به زندگی شما هم زیبایی و طراوت ببخشد!

بیشتر بدانید:

ایمن‌سازی خانه برای کودک

تقویت سیستم ایمنی کودک

گرفتن اشیا توسط نوزاد