کوتاه کردن ناخن کودک

وقتی که با یک نوزاد طرف هستید کوتاه‌کردن ناخن‌های کوچک او برای شما کاری دشوار است اما نوزاد چندان واکنشی نشان نمی‌دهد. برعکس، هنگامی که او بزرگتر شده و تبدیل به یک کودک نوپا می‌شود، استرس کوتاه‌کردن ناخن برای شما کمتر شده است اما حالا کودک از ناخن‌گیر فرار می‌کند. بعضی از کودکان به محض آنکه ناخن گیر یا قیچی را کنار ناخن خود می‌بینند دچار ترس می‌شوند.

وقتی که با یک نوزاد طرف هستید کوتاه‌کردن ناخن‌های کوچک او برای شما کاری دشوار است اما نوزاد چندان واکنشی نشان نمی‌دهد. برعکس، هنگامی که او بزرگتر شده و تبدیل به یک کودک نوپا می‌شود، استرس کوتاه‌کردن ناخن برای شما کمتر شده است اما حالا کودک از ناخن‌گیر فرار می‌کند. بعضی از کودکان به محض آنکه ناخن گیر یا قیچی را کنار ناخن خود می‌بینند دچار ترس می‌شوند زیرا مغز آنها بین «برش» و «آسیب» رابطه برقرار کرده است.

به سختی می‌توانید بچه‌ای که پیچ و تاب می‌خورد را آرام نگهداشته و دست‌ها و پاهای او را برای کوتاه‌کردن ناخن‌ها محکم نگهدارید. به خاطر داشته باشید مراقبت از ناخن‌های نوزاد فقط به دلیل زیبایی نیست بلکه برای حفظ سلامتی او نیز لازم است.

اگر ناخن‌های کودک بلند باشد آلودگی و کثیفی زیر آنها جمع می‌شود. همچنین باعث می‌شوند کودک بتواند صورت خود و افرادی که در کنار او قرار دارند چنگ بزند.

ناخن‌های خیلی بلند ممکن است داخل گوشت بدن وارد شوند که خیلی خطرناک است. برای آنکه روند کوتاه کردن ناخن‌های کودک به بهترین و آرام‌ترین وجه پیش برود ادامه مطلب را بخوانید.

آداب گرفتن ناخن کودک

با کودک همراه شوید

اگر کودک برای کوتاه کردن ناخن‌هایش مقاومت می‌کند و احساس ترس دارد می‌توانید جلوی او، ناخن خود یا ناخن خواهر و برادرهای او را کوتاه کنید. اجازه دهید کودک ببیند هیچ کدام از شما اذیت نمی‌شوید، همه می‌خندید و زنده می‌مانید! با این کار ترس کودک از بین می‌رود و زمانی که اصلاح ناخن‌های شما تمام شد کودک احتمالا می‌پذیرد که ناخن‌هایش را کوتاه کنید.

زیر ناخن‌ها را برای وجود آلودگی بررسی نمایید

اگر ناخن‌های کودک را کوتاه نگهدارید آلودگی زیر آنها کمتر جمع می‌شود اما حتی زیر ناخن‌های کوتاه هم مقداری آلودگی وجود دارد. با شستشوی مناسب دست‌ها باید آلودگی را از زیر ناخن خارج کنید اما اگر زیر آنها کمی جرم جمع شده که به آسانی پاک نمی‌شود از یک خلال دندان گرد استفاده کرده و به آرامی آن را از زیر ناخن کودک خارج نمایید. مواظب باشید که خلال دندان داخل گوشت دست نشود.

از ناخن‌گیر خیلی تیز استفاده نکنید

ناخن‌گیرهایی که لبه گرد و کند دارند برای کوتاه‌کردن ناخن‌های کودک مناسب هستند. تا زمانی که کودک به سنی می‌رسد که در زمان کوتاه کردن ناخن آرام می‌ماند، از ناخن گیر یا قیچی خیلی تیز استفاده نکنید.

با کودک بازی کنید

وانمود کنید انگشتان کودک خانواده‌ای هستند شامل پدر و مادر و فرزندانی که موهای آنها باید کوتاه شود. چه خوب است در زمان کوتاه کردن ناخن‌ها، متناسب با حرکات خود برای کودک شعر و آواز بخوانید و زمانی که ناخن هر انگشت را کوتاه می‌کنید با یک بوسه گرم از کودک پذیرایی نمایید.

ناخن‌ها را نرم کنید

با استفاده از آب گرم، ناخن‌های کودک را نرم کنید. بعد از یک حمام گرم، زمان خوبی برای کوتاه کردن ناخن‌ها است. بهتر است زمانبندی کوتاه کردن ناخن را با زمان حمام کودک تنظیم نمایید. هرگز زیرِ آب ناخن‌های کودک را کوتاه نکنید.

هر دفعه چند ناخن را کوتاه کنید

اگر در زمان کوتاه کردن ناخن، کودک خیلی تقلا می‌کند، چند ناخن را کوتاه کرده و ادامه را به بعد موکول نمایید.

زمان مناسب گرفتن ناخن نوزاد

بهتر است ناخن‌های نوزاد را وقتی که او خواب است کوتاه کنید. اگر خوش شانس باشید از خواب بیدار نخواهد شد و پیچ و تاب نخواهد خورد. اگر تصمیم دارید وقتی که او بیدار است ناخن‌هایش را کوتاه کنید همانطور که گفته شد بهترین زمان بعد از حمام است که ناخن‌های او نرم بوده و کودک آرامش بیشتری دارد.

بیشتر بدانید:

کوتاه کردن موهای کودک برای بار اول

نکات آموزشی در خصوص مسواک‌زدن کودک