مسواک زدن کودک و ایجاد علاقمندی

از زمانی که اولین دندان کودک از درون لثه‌ها نمایان می‌شود والدین تلاش می‌کنند مرواریدهای زیبا و درخشان او را با مسواک‌زدن سالم نگهدارند. اما اغلب کودکان به آن علاقه‌ای نشان نمی‌دهند. گاهی والدین از مسواک‌زدن خسته می‌شوند و آن را به وقتی که کودک بزرگتر می‌شود موکول می‌کنند. به خصوص اینکه می‌دانند اولین سری دندان‌های کودک شیری است.

از زمانی که اولین جوانه‌های دندان کودک از درون لثه‌ها نمایان می‌شود والدین تلاش می‌کنند مرواریدهای زیبا و درخشان او را با مسواک‌زدن سالم نگهدارند. اما اغلب کودکان به مسواک علاقه‌ای نشان نمی‌دهند. کودک نگاه می‌کند که شما مسواک را خیس می‌کنید و به آن خمیردندان می‌زنید اما وقتی که نوبت به آن می‌رسد که مسواک را به سمت دهان آنها ببرید مقاومت کرده یا خمیردندان را تف می‌کنند.

حتی مهارت او برای تف‌کردن خمیر دندان رو به روز بیشتر هم می‌شود!‌ این باعث ناامیدی شما می‌شود. گاهی والدین به کلی از مسواک‌زدن خسته می‌شوند و آن را به وقتی که کودک بزرگتر می‌شود موکول می‌کنند. به خصوص اینکه می‌دانند اولین سری دندان‌های کودک شیری است.

برای علاقمند کردن کودک به مسواک زدن، چه اقداماتی باید انجام دهید؟

حتی اگر بخواهید مسئولیت مسواک زدن را به خود کودک محول کنید او باز هم علاقه‌ای به این کار نشان نمی‌دهد. اما با انجام برخی اقدامات آسان می‌توانید اشتیاق او را به مسواک زدن افزایش دهید.

اجازه دهید کودک خودش انتخاب کند

کودک را به فروشگاه ببرید و اجازه دهید خودش مسواک را انتخاب نماید. شاید طرح رنگی مسواک برای شما جذابیتی نداشته باشد اما گاهی این همان چیزی است که کودک را به مسواک زدن علاقمند می‌سازد. انتخاب خمیر دندان هم توسط خود او باعث می‌شود طعم بد خمیر دندان را فراموش کند.

سطح انتظارات خود را کاهش دهید

کودک نمی‌تواند تمامی دندان‌ها و فاصله میان آنها را به خوبی مسواک کند. این آموزش‌ها بیشتر در خصوص ایجاد عادت مسواک زدن در کودک است تا آموزش تکنیک مسواک زدن. او به تدریج مهارت مسواک زدن را فرا می‌گیرد وعملکردش بهتر می‌شود.

شب‌ها آموزش مسواک زدن را انجام دهید

اگر واقعا نگران آن هستید که در دوره ایجاد عادت مسواک‌زدن به کودک، او دندان‌هایش را به خوبی مسواک نمی‌کند، اجازه دهید صبح‌ها خودش مسواک بزند اما شب‌ها دستش را بگیرید و به او کمک کنید. به این ترتیب، او صبح‌ها مسواک زدن و شب‌ها شیوه صحیح مسواک زدن را تمرین می‌کند. همچنین شب‌ها زمان مناسبی برای آن است که کودک را به نخ دندان قبل از مسواک عادت دهید.

همزمان با کودک، خودتان نیز مسواک بزنید

با کودک خود در زمان مسواک‌زدن همراه شوید. داشتن یک همراه باعث می‌شود او نیز مدت مسواک‌زدن‌اش را طولانی‌تر کرده و با دقت بیشتری این کار را انجام دهد. چه خوب است یک مسابقه بین خود و فرزندتان ترتیب دهید. مثلا بگویید هر کسی که همه دندان‌هایش را مسواک بزند برنده است.

مسواک برقی خریداری نمایید

توصیه می‌شود بعد از گذشت مدتی که مسواک زدن برای کودک خسته کننده می‌شود برای او مسواک برقی خریداری نمایید. تازگی مسواک برقی باعث می‌شود او رغبت بیشتری به این کار نشان دهد. مسواک‌های موزیکالی نیز در بازار وحود دارد که پس از گذشت زمان لازم، آهنگ آنها قطع می‌شود یا با یک ملودی مشخص به کودک می‌گوید چند دقیقه دیگر باقیمانده است.

از دندانپزشک کمک بگیرید

از دندانپزشک و سایرین بخواهید به خاطر مسواک‌زدن و سالم‌ماندن دندان‌هایش کودک او را تشویق نمایند. این کار برای ایجاد انگیزه در کودک خیلی موثر است.

بیشتر بدانید:

جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های کودک

دندان در آوردن کودک و جدول زمانی آن

علائم دندان در آوردن کودک