دندان در آوردن کودک

هیچ شکی نیست که کودک در دوره نوپایی خود دلربایی می‌کند. پوست لطیف، چشمان درخشنده، موهای پیچ و تاب خورده کودک نوپا هر کسی را به سمت او جذب می‌کند. اما ممکن است با خنده زیبای کودک دندان‌های او که کمی از حالت ایده‌ال فاصله دارند نمایان شود. آیا مرواریدهای او کمی کج در آمده‌اند؟ اما قبل از آنکه با دندانپزشک تماس بگیرید بهتر است مطالب زیر را بخوانید.

هیچ شکی نیست که کودک در دوره نوپایی خود دلربایی می‌کند. پوست لطیف، چشمان درخشنده، موهای پیچ و تاب خورده کودک نوپا هر کسی را به سمت او جذب می‌کند. اما ممکن است با خنده زیبای کودک دندان‌های او که کمی از حالت ایده‌ال فاصله دارند نمایان شود. آیا مرواریدهای او کمی کج در آمده‌اند؟ اما قبل از آنکه با شماره گیر سریع تلفن با دندانپزشک تماس بگیرید بهتر است مطالب زیر را در مورد دندان‌های کودک بخوانید.

نکات مهم در خصوص دندان‌های کودک

دندان‌های کج یا بافاصله

نیازی نیست الان پول خود را برای بریس‌های ارتودنسی هزینه کنید چون هیچ ارتباطی بین دندان‌های شیری کج و دندانهای دائمی کج وجود ندارد. جالب است بدانید دندانهای شیری با فاصله، نشانه خوبی است چون دندان‌های اصلی او که بزرگتر خواهند بود فاصله مناسبی خواهند داشت.

دندان‌های فشرده

اگر دندان‌های کودک خیلی به هم چسبیده باشند احتمالا دندانهای دائمی نیز همین مشکل را به صورت حادتر خواهند داشت. اما از آنجا که هنوز مطمئن نیستید دندان‌های دائمی او به هم فشرده باشند بهتر است تا زمانی که دندانهای دائمی کودک جوانه می‌زنند از دندانهای شیری او را به خوبی تمیز کرده و نخ دندان بکشید. معمولا پوسیدگی دندان در جایی که دندانها به هم چسبیده‌تر هستند بیشتر است.

در نیامدن دندان. خیلی بعید است که بعضی دندان‌های کودک اصلا در نیایند اما اگر کودک بعد از سومین سالگرد تولد خود یک مجموعه کامل 20 تایی از دندان‌های شیری را نداشته باشد توصیه می‌شود از دندانپزشک کودک بخواهید با اشعه ایکس مساله را بررسی کند.

معمولا نتیجه بررسی آن است که دندانهایی که در نیامده‌اند زیر لثه‌های کودک در حال جوانه‌زدن هستند. اما اگر این گونه نیست دندانپزشک از فضا نگهدار (Space Maintainer) استفاده میکند تا فضای خالی دندان، توسط دندان‌های دیگر اشغال نشود.

تعداد دندان زیاد

در موارد خیلی نادر، کودک 1 یا 2 دندان بیشتر خواهد داشت. دندان‌های اضافی معمولا در سری دندان‌های دائمی مشاهده می‌شود. اگر کودک دندان اضافی دارد این دندان خود بخود با رویش دندان‌های دائمی می‌افتد و اگر این چنین نشود دندانپزشک دندان اضافی را می‌کشد.

دندان‌های غیر درخشان

اگر دندان‌های کودک از درخشندگی لازم برخوردار نباشد باید بیشتر مراقب پوسیدگی دندان‌های او باشید. از آنجا که مینای دندان‌های شیری نازک‌تر از دندانهای دائمی است طولی نمی‌کشد که روی دندان‌های کودک پلاک تشکیل شده و باعث خرابی آنها می‌شود. خوشبختانه با مراقبت‌های بهداشتی می‌توانید از پوسیدگی دندان‌های او جلوگیری نمایید.

بهتر است به طور منظم روزانه 2 بار دندان‌های کودک را مسواک بزنید و مصرف شیرینیجات، مواد قندی و شکر کودک را کاهش دهید. نوشیدن آبمیوه یا شیر از شیشه هم باعث فساد دندان‌ها می‌شود پس اگر پزشک کودک اجازه می‌دهد و زمان آن فرا رسیده کودک را از شیر بگیرید یا حداقل بجای شیشه آبمیوه را با لیوان به کودک بدهید.

مکمل آهن باعث سیاه شدن دندان‌ها و فلوراید زیاد خمیر دندان نیز باعث ایجاد لکه سفید روی دندان می‌شود. بیماری، عفونت و بعضی داروها نیز دندانها را تیره می‌کند.

زود افتادن دندان‌ها

معمولا زمانی که دندان‌های دائمی به دندان‌های شیری فشار می‌آورند، دندان‌های شیری می‌افتند. به عبارت دیگر، افتادن دندان‌های کودک قبل از 5 سالگی در اثر پوسیدگی دندان یا زخم دهان است. اما وقتی که دندان کودک زودتر از 5 سالگی می‌افتد دندان دائمی کج و معوج در می‌آید. اگر دندان کودک زود افتاد حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا از فضا نگهدار استفاده کند.

بیشتر بدانید:

جدول زمانی دندان در آوردن کودک

علائم دندان در آوردن کودک

اولین ویزیت دندانپزشک کودک