انتخاب پزشک بارداری

دوران نسبتا طولانی بارداری و مشکلات و سختی‌هایی در پی دارد و به همین علت باید از یک پزشک مجرب و کارآزموده که می‌تواند آرامش لازم را برای دوران بارداری شما فراهم آورد، کمک گرفته شود. انتخاب پزشک مناسب علاوه بر سلامت شما، بر بودجه و نیز بر بیمارستانی که قصد دارید در آنجا زایمان نمایید تاثیر دارد.

دوران نسبتا طولانی بارداری و مشکلات و سختی‌هایی در پی دارد و به همین علت باید از یک پزشک مجرب و کارآزموده که می‌تواند آرامش لازم را برای دوران بارداری شما فراهم آورد، کمک گرفته شود. انتخاب پزشک مناسب علاوه بر سلامت شما، بر بودجه و نیز بر بیمارستانی که قصد دارید در آنجا زایمان نمایید، تاثیر دارد. در ادامه مطلب زمان مراجعه به پزشک در بارداری و تعدادی از معیارهای مهم برای انتخاب پزشک مناسب دوران بارداری ذکر شده است.

زمان مراجعه به پزشک در دوران بارداری

پس از آنکه جواب تست بارداری شما مثبت شد باید اولین مراجعه به پزشک و اولین معاینه را انجام دهید. با توجه به آنکه بعضی از آزمایش‌ها مثل آزمایش NT باید در زمان مشخصی انجام شود زمان مراجعه بعدی به پزشک با توجه به آن تعیین می‌شود (اولین سونوگرافی بارداری معمولا بین هفته پنجم تا هفته هفتم برای بررسی تشکیل قلب جنین، قد جنین، تعیین سن بارداری و حاملگی داخل یا خارج رحمی انجام می‌شود). هر چه که به انتهای بارداری نزدیکتر می‌شویم مراجعات به پزشک باید بیشتر شود.

به طور معمول از ابتدای بارداری تا انتهای هفته بیست و هشتم حدودا ماهی یکبار باید به پزشک مراجعه نمایید. از هفته بیست و هشتم تا هفته سی و ششم هر سه هفته یکبار و از این زمان تا انتهای بارداری هر دو هفته یا هر هفته باید مراجعه شود. علاوه بر این، شرایط خاص شما در بارداری نیز تعیین کننده است و ممکن است پزشک تشخیص دهد مراجعات شما بیشتر یا کمتر شود.

معیارهای انتخاب پزشک بارداری

دسترسی به پزشک

شاید مهمترین معیاری که در انتخاب پزشک دوران بارداری مطرح باشد سهولت دسترسی به پزشک هم از نظر مکان مطب و هم از نظر تماس با او است. بدیهی است که اگر شما بهترین متخصص را انتخاب نمایید اما دسترسی به او در دوران بارداری مشکل باشد شاید بهتر است از همان ابتدا قید آن را بزنید. همچنین بسیار مهم است که بتوانید در مواقع ضروری به نحوی با پزشک یا مطب او تماس بگیرید. بعضی از پزشکان شماره تلفن همراه یا شماره‌های دیگری را در اختیار شما قرار می‌دهند که امکان برقراری تماس با آنها در مواقع ضروری فراهم شود.

دسترسی به بعضی پزشکان به دلایلی مثل تبحر، معروفیت یا تخصص خاص بسیار مشکل است. مهم است که بدانید وضعیت بارداری شما چگونه است. مثلا ممکن است بخواهید به یک متخصص پریناتولوژی (بارداری پرخطر) مراجعه کنید و باید چندین ساعت در مطب او به انتظار بنشینید اما اگر قبلا سابقه سقط نداشته‌اید یا الان بارداری شما به هر دلیلی بارداری پرخطر محسوب نمی‌شود؛ در این صورت بهتر است که پزشک دیگر متخصص که دسترسی به او راحت‌تر است انتخاب نمایید.

سابقه سلامت

سابقه سلامت شما بر انتخاب نوع متخصص زنان و زایمان تاثیر دارد. مثلا ممکن است به علت داشتن یک بیماری خاص نیاز به مراجعه به پزشک زنان و زایمان خاصی داشته باشید.

سابقه پزشک، نحوه برخورد او با بیمار و حق ویزیت

اگر می‌خواهید در خصوص سابقه پزشک بیشتر بدانید می‌توانید از دوستان و آشنایان یا اینترنت و غیره اطلاعات کسب نمایید. مهم است که بدانید آیا پزشک شما خود عمل زایمان را انجام می‌دهد یا بیشتر کار را به دستیاران می‌سپارد. همچنین نحوه برخورد پزشک با بیمار و میزان وقتی که به هر یک از آنها در دوران بارداری اختصاص می‌دهد بسیار مهم است.

متاسفانه بعضی از پزشکان به دلایل مختلفی مثل نداشتن حوصله کافی، تمایل به افزایش درآمد شخصی یا شلوغ بودن مطب، به میزانی که شایسته است در دوران بارداری به هر یک از بیماران خود زمان اختصاص نمی‌دهند و گاهی معاینه بیمار و نوشتن نسخه را به دستیاران و حتی منشی خود محول می‌کنند.

مبلغ ویزیت پزشک و نوع بیمه‌ای که او تقبل می‌کند نیز مسائل دیگری است که باید در انتخاب پزشک بارداری مد نظر قرار گیرد. بهتر است علاوه بر کسب اطلاعات از دوستان و آشنایان یا فضای مجازی، از مطب دکتر شخصا بازدید نمایید.

بیمارستان مربوطه

بیمارستانی که پزشک در آن زایمان می‌کند بسیار اهمیت دارد زیرا هم وضعیت امکانات و تجهیزات بیمارستان مهم است و هم مبلغی که بیمارستان برای زایمان دریافت می‌کند. ممکن است هزینه یک بیمارستان برای انجام عمل زایمان در استطاعت شما نباشد یا اینکه بیمه شما مورد پذیرش بیمارستان نباشد. ضمنا ممکن است بیمارستان در محلی بسیار دور نسبت به منزل شما واقع شده باشد یا مسائل دیگری مثل دسترسی مشکل به بیمارستان یا نبودن پارکینگ در اطراف آن نیز وجود داشته باشد.

بیشتر بدانید:

انتخاب بیمارستان زایمان

مراجعه به پزشک در بارداری