بیمارستان زایمان

برای انتخاب بیمارستان، معمولا گزینه‌های زیادی پیش روی شما قرار دارد. همه بیمارستانی را انتخاب نمایند که محیطی سالم و آرام برای خود و نیز برای فرزندشان فراهم آورد. بهتر است از همان ابتدا که پزشک خود را انتخاب می‌کنید به فکر بیمارستان باشید چون هر کدام از پزشکان با بیمارستان‌های خاصی قرارداد دارند. انتخاب پزشک و انتخاب بیمارستان به هم مرتبط هستند.

برای انتخاب بیمارستان، معمولا گزینه‌های زیادی پیش روی شما قرار دارد. همه مادران تمایل دارند بیمارستانی را انتخاب نمایند که محیطی سالم و آرام برای خود و نیز برای فرزند آنها فراهم آورد. بهتر است از همان ابتدا که پزشک خود را انتخاب می‌کنید به فکر بیمارستان باشید زیرا هر کدام از پزشکان با بیمارستان‌های خاصی قرارداد دارند. انتخاب پزشک و انتخاب بیمارستان کاملا به هم مرتبط هستند.

مهمترین ملاحظات مربوط به انتخاب بیمارستان

خدمات و مراقبت‌های بیمارستان، امکانات و تجهیزات، نظافت و بهداشت، هتلینگ، نسبت پرستاران به بیماران، کادر پزشکان (که فقط شامل پزشک شما نمی‌شود، زیرا مثلا بعد از تولد، پزشک نوزادان باید فرزند شما را معاینه کند).
روابط کارکنان بیمارستان با بیماران، میزان حمایت آنها و در اختیار قراردادن اطلاعات مفید و مناسب.
هزینه‌های زایمان در بیمارستان، بیمه‌های طرف قرارداد و پوشش‌ بیمه‌ای هر کدام، که اغلب در سایت بیمارستان ثبت می‌شود. شما باید بر مبنای بودجه خود تصمیم بگیرید کدامیک مناسب‌تر است.

هزینه‌های زایمان در بیمارستان‌های مختلف بسیار متفاوت است و باید از قبل به خوبی در مورد آن تحقیق نمایید، چون در زمان تسویه حساب، گاهی هزینه‌هایی فاکتور می‌شود که ممکن است از چشم شما دور مانده باشد. همچنین باید در نظر داشته باشید که برخی از پزشکان مشهور در بیمارستان‌هایی عمل زایمان را انجام می‌دهند که پوشش بیمه‌ای آنها حداقل است.
موقعیت مکانی، دسترسی و پارکینگ بیمارستان. برخی از بیمارستان‌ها در محلات شلوغ و پرتردد شهر یا در محدوده طرح ترافیک قرار دارند که دسترسی به آنها عملا مشکل است.
اگر بارداری شما پرخطر است، باید بیمارستانی را انتخاب کنید که در آن بخش NICU وجود دارد.
شیوه زایمانی که قرار است انجام دهید و امکانات بیمارستان برای انجام آن؛ زایمان طبیعی، سزارین، زایمان در آب.
نحوه پذیرایی بیمارستان از خانواده، بستگان و دوستان شما در حین عمل زایمان و بعد از آن و امکانات رفاهی و اقامتی. آیا همسر شما می‌تواند در کنار شما باشد؟ در صورت نیاز، آیا اتاق خصوصی در بیمارستان وجود دارد؟
امکانات عکس‌برداری و فیلمبرداری بیمارستان جهت ثبت لحظات زیبای تولد نوزاد.

دلایل غیر موجه برای انتخاب بیمارستان

نزدیکی بیمارستان به خانه یا محل کار. نزدیک بودن بیمارستان بسیار خوب است اما برای انتخاب آن کافی نیست.
دوستان و آشنایان بیمارستان خاصی را به شما توصیه کرده‌اند. شما باید خود در خصوص آن به اندازه کافی تحقیق و بررسی انجام دهید.
بستگان یا دوستان شما قبلا از این بیمارستان برای درمان دیگری مثلا برای عمل جراحی قلب استفاده کرده‌اند و از شرایط آن راضی بوده‌اند.

بیشتر بدانید:

پزشک بارداری خود را چگونه انتخاب نماییم؟

وسایل مورد نیاز برای زایمان در بیمارستان