مراقبت از بدن حساس کودک

وقتی نوزاد به دنیا می‌آید مادربزرگ‌ها تلاش می‌کنند آنچه را که در مورد مراقبت از کودک می‌دانند به فرزندان خود آموزش دهند. با وجود آنکه کمک آنها برای مراقبت از کودک واقعا لازم است اما بعضی از کارهایی که آنها قبلا برای بزرگ کردن بچه انجام می‌دادند حالا دیگر توسط متخصصان توصیه نمی‌شود. این موضوع برای مراقبت از اندام حساس بدن کودک خیلی اهمیت دارد.

وقتی که نوزاد به دنیا می‌آید مادربزرگ‌ها تلاش می‌کنند آنچه را که در مورد مراقبت از کودک می‌دانند به فرزندان خود آموزش دهند. با وجود آنکه کمک آنها برای مراقبت از کودک خیلی مفید و واقعا لازم است اما بعضی از کارهایی که مادران شما قبلا برای بزرگ کردن بچه انجام می‌دادند حالا دیگر توسط متخصصان توصیه نمی‌شود و شما باید روش‌های مراقبت جدید را یاد بگیرید. این موضوع برای مراقبت از اندام حساس بدن کودک خیلی اهمیت دارد. نکات زیر برای مراقبت از اعضای حساس‌تر بدن کودک به شما خیلی کمک می‌کند.

مراقبت از نقاط حساس بدن کودک

آلت تناسلی پسر

اگر پسرتان را ختنه کرده‌اید محل ختنه را تمیز نگه داشته و هر با که پوشک بچه را عوض می‌کنید آنرا به وازلین یا هر پماد دیگری که پزشک تجویز کرده آغشته نمایید تا پوست بچه در اثر مالش با پوشک دچار خراش نشود. برای آلت تناسلی که ختنه نشده مراقبت اضافی خاصی مورد نیاز نیست (لازم نیست زیر پوست ختنه‌گاه را تمیز کنید).

بند ناف

تا زمانی که بند ناف نیفتاده، بچه را حمام اسفنجی نموده و بند ناف را تمیز و خشک نگه دارید. پوشک را به سمت پایین تا کنید تا به بند ناف و زخم آن برخورد نکند. بجای لباس‌های بادی زیر دکمه دار، لباس‌های بغل دکمه دار به تن کودک بپوشید.

نیازی نیست با پنبه و الکل بند ناف را ضد عفونی نمایید. فقط منتظر بمانید تا بعد از مدتی بند ناف خود به خود بیفتد. (حدود 2 هفته طول می‌کشد که بند ناف جدا شود). باید مراقب نشانه‌های عفونت بند ناف باشید. رنگ زرد یا قرمز شود نشانه عفونت است. اگر این نشانه وجود دارد یا اگر بند ناف جدا نشده، باعث ناراحتی کودک می‌شود یعنی وقتی که آنرا لمس می‌کنید کودک گریه می‌کند، به پزشک اطلاع دهید.

گوش

در سوراخ کوچک گوش کودک باید علامت «لطفا دست نزنید» نصب شود!. وقتی که صورت بچه را می‌شویید ناحیه گوش بیرونی را تمیز نمایید. اما هرگز انگشت یا وسایل پاک کننده را داخل گوش داخلی کودک نکنید. اگر حس می‌کنید داخل گوش کودک کثیف است از پزشک بخواهید شما را در این خصوص راهنمایی کند.

معمولا جرم داخل گوش ماده‌ای بی ضرر و حتی مفید است. اما اگر تجمع جرم در گوش کودک زیاد شده پزشک می‌تواند اضافه آنرا بردارد.

بینی

درست مثل گوش، به داخل بینی کودک نباید کاری داشته باشید. فقط آب بینی که بیرون آمده را پاک کنید. نیازی به تمیز کردن داخل بینی کودک نیست. اگر بینی کودک کیپ شده و کودک را خیلی اذیت می‌کند از پوار بینی برای پاک کردن سوراخ بینی استفاده کنید.

ابتدا ترشحات را با سرم نمکی رقیق کرده و و سپس حباب انتهای پوار بینی را فشار دهید و انتهای باز آن را داخل بینی کودک نمایید. به آرامی حباب را رها کرده تا مکش داخل سوراخ بینی انجام شود. برای پاک کردن پوار بینی از دستمال کاغذی استفاده کنید. همین کار را برای سوراخ دوم بینی تکرار کنید. فراموش کنید که نباید این کار را زیاد انجام دهید. عمل مکش ممکن است باعث آسیب به غشاء حساس بینی و خونریزی و ورم شده و گرفتگی بینی را بیشتر کند.

بیشتر بدانید:

جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های کودک

مراقبت از پوست نوزاد