دستگاه تناسلی نوزاد پسر بسیار ظریف و حساس است. بنابراین نظافت این ناحیه از بدن نوزاد باید بسیار با دقت انجام شود. مراقبت از ناحیه تناسلی پسر برای حفظ سلامتی او ضروری است.

دستگاه تناسلی نوزاد پسر بسیار ظریف و حساس است. بنابراین نظافت این ناحیه از بدن نوزاد باید بسیار با دقت انجام شود. مراقبت از ناحیه تناسلی پسر برای حفظ سلامتی او ضروری است.

نحوه شستن اندام تناسلی نوزاد پسر چیست؟

بعضی از والدین محل پوشک بچه را در روزهای اول بعد از تولد فقط با آب و پارچه نخی تمیز می‌کنند. می‌توانید کمی شامپو بدن ملایم کودک به آب اضافه کنید یا از دستمال مرطوب بچه که بدون مواد معطر و الکل است یا ترکیبی از هر دو استفاده نمایید. شامپو بدن‌های مخصوص شستشوی بدن کودک به پوست ظریف کودک آسیب نمی‌زنند.

همچنین می‌توانید مقداری شامپو بدن کودک در زمان حمام کردن کودک به آب اضافه نمایید. آب اطراف کودک را هم زده و از یک اسفنج برای تمیز کردن کودک استفاده نمایید. وقتی که بدن نوزاد را با حوله خشک می‌کنید مواظب باشید که باسن کودک دچار سایش و خراش نشود. نباید به لایه حساس روی پوست کودک آسیب برسانید. باید به آرامی بدن او را خشک کنید.

سر آلت تناسلی پسر تا حدودی خود بخود تمیز می‌شود. نباید برای تمیز کردن سر آلت پوست آنرا به عقب بکشید. ممکن است با این کار پوست سر آلت پاره شود. این اتفاق ممکن است باعث ناراحتی‌های ناحیه تناسلی در آینده بشود.

اگر بیضه‌های نوزاد در روزهای اول بعد از تولد متورم است جای نگرانی نیست. این عارضه در میان نوزادان پسر تازه متولد شده یک چیز عادی است. دلیلش آن است که مایع در کیسه بیضه که پوست محافظ بیضه‌ها می‌باشد جمع شده است. ورم بیضه نوزاد پسر معمولا در عرض چند ماه معمولا بر طرف می‌شود. اما اگر این اتفاق نیفتاد با پزشک اطفال صحبت نمایید.

در زمان تعویض پوشک با گوشه تمیز پوشک ابتدا مدفوع را از اطراف آلت تناسلی پاک نمایید. همچنین می‌توانید از یک پارچه تمیز نمدار یا پارچه نخی و آب و یک قطره شامپو بدن برای تمیز کردن کودک استفاده نمایید.

راه دیگر آن است که از دستمال مرطوب بدون مواد معطر و حساس استفاده کنید. از محصولات دارای صابون یا دستمال مرطوب معطر یا دارای الکل استفاده نکنید چون این محصولات تعادل طبیعی پوست کودک را بهم می‌زنند. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که آیا دستمال مرطوب مورد نظر یا شامپو بدن برای کودک شما مناسب است و با پوست او سازگاری دارد ابتدا آنرا روی ناحیه کوچکی از پوست کودک امتحان نمایید.

اگر می‌خواهید کودک را حمام کنید و پوشک او مدفوع دارد ابتدا آلت تناسلی و باسن او را پاک کرده و سپس او را در آب قرار دهید.

اگر پوست باسن بچه خشک است در زمان حمام کردن از ژل نرم کننده پوست کودک به آب اضافه کنید. خیلی مراقبت باشید که بچه از دست شما سُر نخورد.

در زمان تعویض پوشک، هوای سرد اطراف ممکن است باعث شود بچه ادرار کند. قبل از بستن پوشک بچه سر آلت تناسلی را به سمت پایین خم کنید تا بعد از بستن پوشک، بچه اذیت نشود و در زمان ادرار کردن ادرار به سمت بالای پوشک نریزد.

نظافت دستگاه تناسلی نوزاد پسر بعد از ختنه به چه صورت انجام می‌شود؟

اگر نوزاد را ختنه کرده‌اید، از زمانی که پزشک اجازه می‌دهد می‌توانید کودک را حمام کنید. از آب مخلوط شده با شامپو بدن کودک ملایم برای شستن آلت تناسلی کودک استفاده کنید. برای جلوگیری از خراش آلت تناسلی، کمی وازلین به آن بزنید.

در زمان مداوای ختنه، بهتر است اجازه دهید تا حد ممکن هوای آزاد به ناحیه تناسلی نوزاد برسد. اگر برای شما مقدور است، هر روز نوزاد را روی تشک تعویض و برای مدتی بدون پوشک قرار دهید.

مداوای زخم ختنه بین 7 تا 10 روز زمان می‌برد. در چند روز اول بعد از ختنه، آلت تناسلی نوزاد پسر قرمز و متورم به نظر می‌رسد. همچنین ممکن است ترشحات زرد رنگ داشته باشد. اینها نشانه فرایند بهبود نرمال است.

در چه صورت بعد از ختنه نوزاد باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر قرمزی آلت تناسلی بعد از چند روز کمتر نشود، خونریزی داشته باشد یا سر آن متورم باشد نشانه عفونت است. او در زمان ادرار احساس درد کرده و گریه می‌کند. اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید به پزشک کودک اطلاع دهید.

بیشتر بدانید:

آموزش اعضای بدن به کودک

بازی کردن و ور رفتن کودک با آلت تناسلی خود و علت آن