فاصله سنی بین فرزندان

اگر بخواهید بیشتر از یک بچه داشته باشید تصمیم‌گیری در مورد زمان باردار شدن برای بچه دوم گاهی مشکل می‌شود. مزایا و معایبی برای اختلاف سنی و فاصله کم یا زیاد بچه اول و دوم وجود دارد. بهتر است مطالب زیر را بخوانید تا با توجه به شرایط زندگی خود بتوانید در مورد اختلاف سنی بچه اول و دوم بهتر تصمیم بگیرید.

اگر بخواهید بیشتر از یک بچه داشته باشید تصمیم‌گیری در مورد زمان باردار شدن برای بچه دوم گاهی مشکل می‌شود. مزایا و معایبی برای فاصله سنی و فاصله کم یا زیاد بچه اول و دوم وجود دارد. بهتر است مطالب زیر را بخوانید تا با توجه به شرایط زندگی خود بتوانید در مورد اختلاف سنی بچه اول و دوم بهتر تصمیم بگیرید.

1 سال فاصله سنی

وقتی فاصله سنی بچه‌های شما کم باشد آنها با هم راحت‌تر بوده و با هم دوست خواهند شد. اما فاصله کم سنی ممکن است مراقبت از آنها را برای شما سخت کند.

مزایای بالقوه

شما بهتر می‌توانید کارهای بچه‌ها را انجام دهید. درست است که مراقبت از دو بچه کوچک خیلی سخت است، اما با توجه به اینکه اختلاف سنی آنها کم است شما همزمان و به طرز موثرتری می‌توانید کارهای هر دو مثل شستن لباس‌ها، شیردهی و غیره را انجام دهید.

بچه بزرگتر از تغییر ناشی از تولد برادر یا خواهر خود کمتر ناراحت می‌شود. با توجه به آنکه بچه بزرگتر هنوز خیلی کوچک است و نمی‌تواند تغییرات اتفاق افتاده را درک نماید، نسبت به حضور برادر یا خواهر خود در خانه احساس ناراحتی نمی‌کند. از آنجا که او از همان ابتدا تمام وقت پدر و مادر را در اختیار خود نداشته انتظار توجه خیلی زیاد از آنها را ندارد.

بچه‌ها به هم نزدیکتر خواهند بود. بچه‌هایی که فاصله سنی آنها کم است به لحاظ عاطفی به هم نزدیکتر هستند. آنها معمولا علایق مشترکی داشته، با هم بازی کرده، تلویزیون تماشا می‌کنند و ممکن است دوستان مشترکی هم داشته باشند.

معایب بالقوه

بارداری و زایمان پشت به پشت به بدن شما فشار زیادی وارد می‌کند. بارداری شیر به شیر به معنای آن است که بدن شما فرصت کافی برای بازیابی کامل را در اختیار نداشته است. بدن شما از آهن و کلسیم تهی شده و ممکن است کم‌خونی بارداری یا احساس خستگی مفرط داشته باشید.

نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد بارداری به فاصله یک سال ریسک زایمان زودرس و به فاصله 1 تا 2 سال ریسک داشتن اوتیسم برای بچه دوم را افزایش می‌دهد. ضمنا احتمال کج خلقی بعد از زایمان بچه دوم بیشتر می‌شود (به خاطر داشته باشید که همه اینها احتمالی هستند نه قطعی).

اگر بچه اول به روش سزارین متولد شده باشد و کمتر از 18 ماه از آن گذشته باشد زایمان طبیعی و واژینال بچه دوم خطرناک است. به همین علت است که متخصصان پیشنهاد می‌کنند حداقل 18 ماه بین بارداری‌ها فاصله وجود داشته باشد.

کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد. علاوه بر سختی بارداری، شما باید انتظارات نامحدود کوک نوپا را هم برآورده کنید. سال‌های بیخوابی، عوض کردن پوشک، شیردهی و مراقبت از کودک وقتی که بچه‌ها پشت سر هم باشند طولانی‌تر خواهد شد.

توجه شما تقسیم می‌شود. وقتی که همزمان 2 بچه کمتر از 2 سال دارید خیلی سخت است که بتوانید ارتباط مادر-نوزاد را به خوبی برقرار کنید

از بعضی از وسایل بچه اول نمی‌توانید استفاده کنید. از آنجا که هر دو بچه به طور همزمان نیازهای مشابه زیادی دارند از وسایل بچه اول مثل تخت،‌ کمد، گهواره و کالسکه او نمی‌توانید برای بچه دوم استفاده کنید.

2 سال فاصله سنی

در این حالت هم اختلاف سنی بچه‌ها آنقدر با هم کم است که علایق بسیار زیادی با هم داشته باشند. ضمنا چون بین دو بارداری تا حدودی فاصله افتاده، برای بدن شما هم آسانتر است.

مزایای بالقوه

بدن شما آمادگی نسبتا خوبی برای بارداری دارد. واضح است که 2 سال فاصله بین بارداری‌ها برای بدن شما نسبت به 1 سال فاصله خیلی بهتر است. این زمان برای بدن شما کافی است تا تقریبا به شرایط قبلی خود بازگردد.

ریسک اختلالات بارداری کاهش پیدا می‌کند. متخصصان اعتقاد دارند بین دو بارداری باید حداقل 18 ماه فاصله باشد تا ریسک زایمان زودرس و بچه با وزن کم کاهش پیدا کند (به خصوص اگر سن شما بالای 35 سال باشد).

تجربه کافی وجود دارد. شما حالا علاوه بر داشتن تجربه، هنوز تجربیات خود را فراموش نکرده‌اید و آنها هنوز قدیمی نشده‌اند.

معایب بالقوه

ممکن است بچه اول حسادت کند. حسادت در این سن به بیشترین میزان خود می‌رسد. بچه در دوران نوپایی، تمام توجه شما را می‌خواهد. حس رقابت در این سن خیلی زیاد است. کودک نوپا دوست ندارد وسایل مورد علاقه خود را بچه بعدی تقسیم کند. در این حالت، خواسته های او خیلی افزایش می‌یابد.

ممکن است بچه عقب‌نشینی کند. بعضی از بچه های اول که این شراط را تجربه می‌کنند ممکن است در اثر تولد برادر یا خواهر خود دچار عقب‌نشینی شوند. این رفتار در سنین نوپایی بیشتر مشاهده می‌شود.

ممکن است حداقل برای مدتی نظم خانه بهم بخورد. نوزاد پر افاده و برادر یا خواهر او ممکن است برای چند سال نظم خانه را بهم بزنند.

3 سال فاصله سنی

حالا که بچه بزرگتر دوران نوزادی و نوپایی را پشت سر گذاشته است، مراقبت از او کمی آسان‌تر است.

مزایای بالقوه

ریسک زایمان کم است. نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد وقتی فاصله بین دو بچه حدود 3 سال است ریسک اختلالات زایمان به کمترین میزان خود می‌رسد.

ریسک بارداری برای شما و جنین کمتر است. در این حالت، دوران بارداری برای شما و جنین مهیاتر از حالتی است که فاصله دو بارداری کمتر از 3 سال یا بیشتر از 3 سال باشد.

مراقبت از بچه معمولا آسانتر است. وقتی که بچه اول به حدود 3 سالگی رسیده باشد، می‌تواند گاهی خودش بازی کرده و خود را سرگرم نماید. او حالا استقلال خود را تا حدودی بدست آورده است. ممکن است او در 3 سالگی بتواند خودش به دستشویی برود و شما دیگر مجبور نیستید نگران تعویض پوشک او باشید. همچنین ممکن است او را به مهد کودک سپرده باشید و گاهی بتوانید به بچه دوم رسیدگی کنید یا کمی استراحت نمایید!

معایب بالقوه

هنوز کارهای زیادی باید انجام دهید. با وجود آنکه کودک می‌تواند بعضی از کارهای خود را انجام بدهد اما این فاصله سنی گاهی برای والدین مشکل ساز می‌شود زیرا بچه بزرگتر خواسته هایی دارد که به آسانی نمی‌توان آنها را برآورده ساخت.

حسادت بچه بزرگتر هنوز هم یک مشکل محسوب می‌شود. بچه بزگتر می‌بیند که توجه شما به او کمتر شده و او نمی‌تواند آنرا درک نماید. او شما یا بچه را مقصر می‌داند.

عقب نشینی هنوز هم ممکن است وجود داشته باشد. عقب‌نشینی فیزیکی بین 2 تا 3 سالگی به اوج می‌رسد. با تولد نوزاد، بچه‌های بزرگتر ممکن است دچار عقب نشینی شده و رفتارهای نوزاد را از خود بروز بدهند. آنها ممکن است صداهایی مثل نوزاد از خود در بیاورند یا از شما بخواهند پوشکشان کنید!

4 سال فاصله سنی و بیشتر

مزایای بالقوه

شما زمانی بیشتر برای هر کدام از بچه‌ها در اختیار دارید. از آنجا که بعضی فعالیت‌های وقت‌گیر مراقبت از دو کودک را دیگر نیازی نیست انجام دهید وقت بیشتری برای مراقبت یا بازی با هر کدام از بچه‌ها در اختیار دارید.

بچه بزرگتر حضور برادر یا خواهر را بهتر درک می‌کند. در حدود 4 سالگی، کودک از تولد برادر یا خواهر خود کمتر احساس تهدید، عدم توجه، عدم امنیت نموده و حسادت او کاهش پیدا می‌کند. احتمال عقب نشینی فیزیکی هم کمتر می‌شود.

احساس راحتی و آسایش شما بیشتر است. در این حالت، فشار ناشی از مراقبت از دو کودک برای شما کمتر است.

بچه بزرگتر می‌تواند به شما کمک کند. بچه اول آنقدر بزرگ شده که نیازی به مراقبت 24 ساعته شما نداشته باشد. حتی او می‌تواند برای نگهداری از کودک مثلا برای پوشیدن لباس به شما کمک کند. بچه کوچک هم رفتار بچه بزرگتر مثل صحبت کردن، خواندن و دستشویی رفتن را الگوبرداری می‌کند.

معایب بالقوه

اختلالات تولد ممکن است بیشتر باشد. در مقایسه با زنانی که 2 سال برای باردار شدن مجدد صبر می‌کنند ریسک زایمان برای این زنان بیشتر است (به خصوص برای سنین بالای 35).

نیاز شما به یادگیری مجدد اصول مراقبت از کودک بیشتر است. با توجه به اینکه فاصله سنی دو بچه نسبتا زیاد است، شاید شما بعضی از اصول بچه‌داری را فرامش کرده باشید یا اینکه شیوه‌های بچه‌داری تغییر کرده باشد.

ممکن است دو بچه با هم احساس دوستی و نزدیکی نداشته باشند. با توجه به فاصله سنی نسبتا زیاد دو بچه، ممکن است آنها علایق مشترکی نداشته باشند. مثلا اگر آنها را به تماشای یک کارتون کودکانه ببرید شاید هر دوی آنها از دیدن آن لذت نبرند. بنابراین مجبور هستید برای هر کدام سرگرم کردن هر کدام از آنها کارهای جداگانه‌ای انجام دهید.

بیشتر بدانید:

بارداری شیر به شیر و برنامه‌ریزی برای فرزند دوم