بارداری شیر به شیر

شاید شما صاحب فرزندی باشید که تازه دارد راه رفتن را یاد می‌گیرد، یا کودکی که تازه پوشک او را کنار گذاشته‌اید، یا بچه‌ای که دارد به مدرسه می‌رود. فرقی نمی‌کند که بچه اول چه سنی داشته باشد، ممکن است برای دوران نوزادی کودک خود احساس دلتنگی بکنید و بخواهید برای داشتن بچه دوم اقدام نمایید. چطور می‌توان متوجه شد که آیا آمادگی لازم برای بارداری دوم وجود دارد؟

شاید شما صاحب فرزندی باشید که تازه دارد راه رفتن را یاد می‌گیرد، یا کودکی که تازه پوشک او را کنار گذاشته‌اید، یا بچه‌ای که دارد به مدرسه می‌رود. فرقی نمی‌کند که بچه اول چه سنی داشته باشد، ممکن است برای دوران نوزادی کودک خود احساس دلتنگی بکنید و بخواهید برای داشتن بچه دوم اقدام نمایید.

چطور می‌توان متوجه شد که آیا آمادگی لازم برای بارداری دوم و داشتن بچه دوم در شما وجود دارد؟ با وجود آنکه تنها شما و همسرتان می‌توانید تصمیم بگیرید چه زمانی برای این تصمیم مناسب است اما چندین عامل وجود دارد که توصیه می‌شود برای تصمیم‌گیری بهتر آنها را در نظر بگیرید.

حفظ سلامتی در بارداری دوم

همان طور که برای بارداری اول تمام تلاش خود را برای سلامتی خود و فرزندتان انجام داده‌اید در بارداری دوم هم باید آنرا تکرار کنید. با وجود آنکه برخی متخصصان معتقدند برای تجدید قوای کامل حداقل یک سال وقت لازم است (دریافت ویتامین‌های کافی، آماده‌شدن دستگاه تناسلی و رسیدن به وزن نرمال)، اما هنوز ثابت نشده که حتما باید قبل از بارداری بچه دوم یک سال استراحت نمایید.

اگر به وزن مطلوب رسیده‌اید، اگر به اندازه کافی غذا می‌خورید ‌و اگر احساس می‌کنید انرژی لازم در بدن شما وجود دارد (انرژی لازم برای بارداری دوم و مراقبت از فرزند اول!)، هیچ دلیلی برای معطلی وجود ندارد و می‌توانید در اسرع وقت برای بارداری دوم اقدام نمایید.

مزایای بارداری شیر به شیر

در صورتی که نگران قدرت باروری و سن خود هستید هر چه زودتر برای بارداری بعدی اقدام نمایید چون هر چه جوان‌تر باشید قدرت باروری بیشتری خواهید داشت؛
مراقبت‌های شما از بچه اول، در طول دوران بارداری فعالیت بدنی مناسبی است که بجز در موارد خاص،‌ برای سلامتی شما و جنین مفید است؛
با توجه به مشغولیت 24 ساعته برای مراقبت از فرزند اول، فرصتی برای فکرکردن به علائم بارداری دوم ندارید!

معایب بارداری شیر به شیر

با توجه به آنکه بچه اول به مراقبت و توجه زیادی نیاز دارد زمان استراحت شما در دوران بارداری خیلی کم می‌شود؛
بر خلاف بارداری اول، حتی اگر دچار کمردرد بارداری شده باشید باز هم باید وسایل بچه و خود او را حمل کنید؛
اگر بارداری قبلی به صورت سزارین انجام شده باشد بارداری طبیعی در 18 ماه تا 2 سال آینده دشوار خواهد بود؛
اگر در طول دوران بارداری خود همزمان به بچه اول هم شیر می‌دهید، بدن شما باید مواد غذایی برای دو بچه پشت سر هم را تامین کند بنابراین باید خیلی مراقب دریافت تغذیه و حفظ سلامت بدن خود باشید.

سایر مسائل در بارداری دوم

علاوه بر اینکه باید به فکر مسائل مالی فرزند دوم باشید برای موضوعات زیر برنامه‌ریزی کنید تا در صورت اقدام برای بارداری با آرامش، مسیر نه ماهه را پشت سر بگذارید:
در صورتی که شاغل هستید قوانین مربوط به مرخصی زایمان را از مسئول منابع انسانی شرکت بپرسید و حتی‌الامکان اقدامات لازم ر از قبل انجام دهید؛
فضای خانه و چیدمان و دکوراسیون را برای حضور تازه وارد آماده نمایید؛
وسایل فرزند اول مثل گهواره، کالسکه، کریر، صندلی ماشین و غیره که برای فرزند دوم قابل استفاده هستند را مشخص نمایید؛
به تدریج سعی کنید ذهنیت فرزند اول را به حضور برادر یا خواهرش آماده نمایید. باید عملا به او نشان دهید قرار نیست برادر یا خواهرش جای او را بگیرد.

بیشتر بدانید:

بارداری دوم چه تفاوت‌هایی با بارداری اول دارد؟

اقدامات لازم قبل از بارداری

بارداری در سنین بالا