take-dofaston-during-pregnancy

دوفاستون نام تجاری دارویی به نام دیدروژسترون (پروژسترون) است. در صورتی که لقاح اتفاق افتاده باشد دوفاستون تنها به منظور حمایت از روش‌های کمک باروری مثل آی وی اف و غیره یا در موارد سقط مکرر استفاده می‌شود. فراموش نکنید که این دارو در بارداری باید با احتیاط مصرف شود که ضرورت آن را پزشک تشخیص می‌دهد.

دوفاستون نام تجاری دارویی به نام دیدروژسترون (پروژسترون) است. این دارو برای زنانی که سابقه ثبت شده کمبود هورمون پروژسترون در فاز لوئتال دارند، تجویز می‌شود. در صورتی که لقاح اتفاق افتاده باشد دوفاستون تنها به منظور حمایت از روش‌های کمک باروری مثل آی وی اف و غیره یا در موارد سقط مکرر استفاده می‌شود. فراموش نکنید که این دارو در بارداری باید با احتیاط مصرف شود که ضرورت آن را پزشک تشخیص می‌دهد.

عوارض جانبی دوفاستون چیست؟

استفاده نادرست و مصرف زیاد دوفاستون باعث تعدای از عوارض جانبی از جمله مرگ جنین، سقط خودبخودی ناخواسته، خصوصیات پسرانه جنین دختر مثل موی روی صورت، نواقص مادرزادی مثل لب شکری و نواقص قلبی می‌شود. به همین دلیل، مصرف دوفاستون در بارداری قطعی یا مشکوک به بارداری، در بعضی کشورها از جمله آمریکا ممنوع است.

مصرف قرص دوفاستون در بارداری برای چیست؟

دوفاستون در اوایل بارداری برای حفظ پوشش رحم، (آندومتر) و جلوگیری از رشد آن استفاده شده و باعث ترشح هورمون‌ها و پروتئین‌هایی می‌شود که برای بارداری سالم ضروری هسند. دوفاستون هورمون مصنوعی است که اثر پروژسترون را تقلید می‌کند اما جذب آن برای دستگاه معده‌ای-روده‌ای آسان‌تر است. همانطور که گفته شد مصرف خودسرانه این دارو در بارداری به کلی ممنوع است و حتما پزشک باید آنرا تجویز نماید.

بیشتر بدانید:

کلومیفن در درمان ناباروری و مشکلات باردار شدن

آمپول پروژسترون در بارداری و تاثیر آن در جلوگیری از سقط جنین

تزریق اچ سی جی برای بارداری و حل مشکلات ناباروری