با وجود آنکه همه مادران بعد از زایمان علاقمند به مراقبت از نوزاد خود هستند اما فرایند بهبود فیزیکی و عاطفی بعد از عمل سزارین بیشتر از زایمان طبیعی به طول می‌انجامد. شما باید 1 تا چند روز را در بیمارستان سپری کنید. پس از آن هم برای رسیدن به وضعیت نرمال 4 تا 6 هفته زمان نیاز است. به خاطر داشته باشید که مسابقه‌دهنده‌ای که آهسته و پیوسته می‌رود برنده است.

با وجود آنکه همه مادران بعد از زایمان علاقمند به مراقبت از نوزاد خود هستند (و نوزاد هم واقعا به مراقبت نیاز دارد) اما فرایند بهبود فیزیکی و عاطفی بعد از عمل سزارین بیشتر از زایمان طبیعی به طول می‌انجامد. شما باید 1 تا چند روز را در بیمارستان سپری کنید. پس از آن هم برای رسیدن به وضعیت نرمال 4 تا 6 هفته زمان نیاز است.

به خاطر داشته باشید که مسابقه‌دهنده‌ای که آهسته و پیوسته می‌رود برنده است. قطعا پزشک نیز همین را به شما گفته است: نباید طوری کار کنید که به بخیه فشار وارد شود. اگر این کار را انجام ندهید روند بهبودی شما قطعا طولانی‌تر خواهد شد. اما با انجام کارهای زیر می‌توانید درد را کاهش داده و سرعت بهبود را افزایش دهید:

انتظارات خود را محدود نمایید

بجز جراحت و زخم در ناحیه شکم،‌ سایر علائم سزارین،‌ مشابه زایمان طبیعی است: خستگی بعد از زایمان که ناشی از عمل جراحی و نیز کمبود خواب است،‌ دردهای بعد از زایمان (وقتی که رحم انقباض دارد ممکن است به شما اکسی‌توسین داده شود تا زایمان تسریع شود)، خونریزی و ترشحات بعد از زایمان، درد اندام عجانی (به خصوص اگر قبل از سزارین برای برای زایمان طبیعی اقدام کرده باشید)، تراکم خون در پستان‌ها و هورمون‌های طغیان‌گر. فراموش نکنید که بدن شما برای بهبود نیازمند زمان است و ممکن است به چند هفته برسد.

احتیاط کنید

حدودا چند هفته طول می‌کشد که زخم جراحی التیام یابد. در این مدت، هرگز اجسام سنکین بلند نکنید (بجز بچه). در زمان شیردهی، یک بالش روی پای خود قرار داده و بچه را روی آن بگذارید تا به محل بخیه فشار وارد نشود.

به خودتان استراحت بدهید

درست است که یک بچه تازه به دنیا آمده دارید، ‌اما سلامتی خودتان هم مهم است. از دیگران برای نگهداری بچه کمک بگیرید. تا جایی که می‌توانید از روش‌های میانبر استفاده کنید. غذاهایی که تهیه آنها نیازمند صرف انرژی زیاد است را فعلا فراموش کنید. می‌توانید موقتا غذا را از بیرون تهیه نمایید یا از همسرتان یا دیگران بخواهید برای پختن غذا به شما کمک کنند. مصرف غذاهایی که قبلا فریز کرده‌اید نیز ایده خوبی است. شستن لباس‌ها را به بعد موکول کنید یا آنها را به اتوشویی بدهید. به منظور جلوگیری از صرف انرژی زیاد برای شستشو، فعلا از ظرف‌های یکبار مصرف استاندارد استفاده نمایید.

محل زخم سزارین را به دقت زیر نظر داشته باشید

سرعت بهبود زخم جراحی با تمیز نگهداشتن ناحیه بخیه خورده افزایش می‌یابد. از پزشک خود بخواهید داروهای مخصوص این کار را به شما معرفی نماید. لباس و شلوار گشاد بپوشید. به خاطر داشته باشید که خارش یا بی‌حسی در ناحیه زخم، چیزهای نرمالی هستند که به مرور زمان بر طرف می‌شوند. اگر تب یا درد زیاد دارید یا زخم قرمز یا چرکین شده به جهت بررسی عفونت به پزشک خود اطلاع دهید.

داروهای مناسب مصرف کنید

از داروهای مسکن بر طبق دستور پزشک استفاده نمایید. اگر به بچه شیر می‌دهید نگران نباشید. داروها وارد کلستروم (آغوز) نمی‌شوند.

فشار روی زخم را کم کنید

نفخ معده ممکن است باعث فشار بر بخیه‌ها شود. از خوردن خوراکی‌ها یا نوشیدنی‌های نفاخ خودداری نمایید. اگر احساس می‌کنید نفخ کرده‌اید روی پهلوی چپ یا به پشت بخوابید، زانوی خود را دراز کرده و نفس عمیق بکشید.

مراقب یبوست باشید

یبوست بعد از بارداری یکی دیگر از علائمی است که باید از خیلی مراقب آن باشید. در صورت بروز یبوست، در زمان اجابت مزاج نباید به زخم فشار وارد کنید. خوراکی‌های دارای فیبر زیاد مثل نان کامل، سبزی و میوه مصرف نموده و مایعات زیاد بنوشید. ممکن است پزشک برای شما داروهای مسهل تجویز نماید.

رژیم غذایی مناسب انتخاب نمایید

خوراکی‌های مفید باید در دسترس شما باشد. آجیل و میوه تازه و خشک خیلی مفید هستند. از خوردن خوراکی‌های یبوست‌آور (مثل موز) خودداری نمایید.

فعالیت بدنی داشته باشید

قبل از انجام فعالیت‌های بدنی، پزشک باید به شما چراغ سبز را نشان بدهد. اما حتی زمانی که در بستر استراحت می‌کنید نیز می‌توانید روند بهبود خود را با تنظیم عضلات تسریع بخشید. برای شروع، پاهای خود را خم کرده و سپس عضلات را بکشید. سپس آنها را به اطراف بچرخانید وقتی احساس خستگی می‌کنید به آرامی در داخل منزل قدم بزنید. این کار برای برطرف کردن نفخ معده و یبوست نیز مفید است. به محض آنکه احساس خستگی کردید، بنشینید. با قدم زدن در خانه و اطراف منزل بنیه خود را تقویت نمایید.

از رابطه جنسی خودداری نمایید

حدود 4 تا 6 هفته بعد از عمل سزارین، داشتن رابطه جنسی ممنوع است.

بیشتر بدانید:

زایمان سزارین

دلایل موجه سزارین

بی حسی بعد از سزارین چقدر طول می‌کشد؟