جای زخم سزارین

خانم‌هایی که به شیوه سزارین زایمان می‌کنند سوالات زیادی دارند که اغلب آنها با هم مشابه است. در زیر تعدادی از مهمترین این سوالات و پاسخ مربوطه مشخص شده است.

خانم‌هایی که به شیوه سزارین زایمان می‌کنند سوالات زیادی دارند که اغلب آنها با هم مشابه است. در زیر تعدادی از مهمترین این سوالات و پاسخ مربوطه مشخص شده است.

آیا پوست شل شده بعد از سزارین به حالت قبلی خود بر می‌گردد؟

برای برطرف شدن مشکل شل و آویزان شدن پوست بعد از سزارین یبشتر از هر چیزی به زمان نیاز دارید. در زمان حمام کردن خیلی مراقب زخم باشید و از مواد شوینده معطر استفاده نکنید.

درمان زخم سزارین چقدر طول می‌کشد؟

معمولا مداوای زخم سزارین به 6 ماه زمان نیاز دارد اما اگر جراحت به عصب آسیب رسیده باشد شاید زمان بیشتری هم لازم باشد. ماساژ ناحیه، به درمان عصب‌های آسیب دیده کمک می‌کند. اگر بعد از گذشت چند ماه، هنوز هم زخم سزارین متورم و قرمز است از پزشک خود بخواهید به شما، کرم یا محلول درمانی مناسب معرفی نماید.

آیا بی حسی جای بخیه و زخم سزارین برطرف می‌شود؟

متاسفانه بعد از سزارین بی حسی وجود دارد. این بی حسی در سال اول بعد از زایمان بهبود پیدا می‌کند اما معمولا حس ناحیه اطراف زخم به طور کامل بر نمی‌گردد. خوشبختانه،‌ حس محافظتی پوست وجود دارد. همانطور که گفته شد ماساژ به تسکین درد کمک می‌کند.

برای سرعت دادن به بهبود جای زخم سزارین چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟

وقتی که زخم کاملا بسته و بخیه‌ها کشیده شده از ماساژ و داروهای درمانی برای مداوای زخم استفاده کنید. این داروها برای زمانی که زخم قرمز، صورتی،‌ متورم و خیلی دردناک است تهیه شده است. محلول‌های درمانی زخم جراحی، معمولا دارای چای سبز هستند که برای بهبود قرمزی و ورم ناحیه زخم و جلوگیری از سوزش،‌ خارش و آسیب به زخم در زمان بهبود، کاربرد دارد. ضمنا باعث می‌شود زخم سزارین کمتر به چشم بیاید.

اگر زخم سزارین برجسته، سفت و باز باشد چه اقدامی باید انجام داد؟

در اینجا هم ماساژ دادن خیلی مفید است. محلول‌های شستشوی، جراحی اثر قرمزی زخم را برطرف می‌کنند. بهتر است هر روز صبح و شب حدود 3 دقیقه زخم را ماساژ دهید. اگر بعد از گذشت چند ماه زخم سزارین هنوز هم شما را اذیت می‌کند از پزشک خود بخواهید شما را راهنمایی کند. ممکن است پیشنهاد او جراحی پلاستیک باشد.

آیا می‌توان به طور کامل از جای بخیه سزارین رهایی یافت؟

متاسفانه علی رغم آنچه که بعضی ادعا می‌کنند به هیچ عنوان نمی‌توان به طور کامل اثر جراحت سزارین را برطرف کرد. زخم سزارین در بهترین حالت به شکل یک خط صاف و نقره‌ای مایل به سفید است که خیلی مشخص نیست.

آیا جنس لباس و نوع دوخت آن ممکن است زخم سزارین را بدتر کند؟

این موضوع بستگی به این دارد که چه لباسی برای شما راحت است. معمولا پیشنهاد می‌شود بعد از سزارین لباس آزاد بپوشید. ضمنا توصیه می‌شود لباسی بپوشید که هوا از پارچه آن عبور کرده و موجب تسریع در بهبود شود.

بیشتر بدانید:

مراقبت‌های لازم بعد از سزارین

بی حسی شکم بعد از سزارین چقدر طول می‌کشد؟

تغییرات واژن بعد از زایمان طبیعی و سزارین