خونریزی بعد از زایمان

تمامی خانم‌ها در حین زایمان و بعد از آن خونریزی دارند. تا چند روز بعد از زایمان، خونریزی شدید وجود دارد. با توجه به اینکه میزان خون بدن در بارداری حدود 50 درصد افزایش پیدا می‌کند بدن برای این خونریزی نرمال، کاملا آمادگی دارد.

تمامی خانم‌ها در حین زایمان و بعد از آن خونریزی دارند. تا چند روز بعد از زایمان، خونریزی شدید وجود دارد. با توجه به اینکه میزان خون بدن در بارداری حدود 50 درصد افزایش پیدا می‌کند بدن برای این خونریزی نرمال، کاملا آمادگی دارد.

علت خونریزی بعد از زایمان چیست؟

وقتی که جفت از رحم جدا می‌شود در جایی که جفت متصل بوده، رگ‌های خونی باز هستند و شروع به خونریزی در رحم می‌کنند. وقتی که زایمان جفت انجام می‌شود رحم به تدریج منقبض شده و رگ‌های باز خونی بسته شده و میزان خونریزی به شدت کاهش پیدا می‌کند. اما اگر پارگی پرینه و اپیزیاتومی انجام شده باشد معمولا تا زمان بخیه، در محل پارگی، خونریزی ادامه پیدا می‌کند.

ممکن است پزشک رحم را ماساژ داده و به فرد اکسی توسین مصنوعی بدهد تا انقباض رحم سریع‌تر انجام شود. شیردهی به نوزاد هم که بدن را به طور طبیعی وادار به آزاد کردن اکسی توسین می‌نماید به کوچک شدن رحم کمک می‌کند. به همین دلیل است که در موقع شیردهی احساس گرفتگی عضلات یا درد پس از زایمان دارید. گاهی رحم نمی‌تواند بعد از زایمان به خوبی منقبض شود و در نتیجه خونریزی شدید بعد از زایمان، اتفاق می‌افتد. برای جلوگیری از خطرات این نوع خونریزی باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

ترشحات نفاس (Lochia) چیست؟

نفاس یا لوشیا، ترشحات واژینال بعد از زایمان است. این ترشحات شامل خون، بافت پوشش رحم و باکتری است. در چند روز اول بعد از زایمان، نفاس دارای میزان زیادی خون است و به همین علت رنگ آن قهوه‌ای روشن و شبیه پریود شدید و سنگین است. ممکن است جریان آن متناوب و کم بوده یا پیوسته باشد. اگر قدری دراز کشیده باشید و خون در واژن شما جمع شده باشد وقتی که بر می‌خیزید مقداری لخته کوچک مشاهده خواهید کرد.

خونریزی بعد از زایمان چقدر طول می‌کشد؟

به مرور میزان ترشحات کمتر شده و رنگ آن روشن‌تر می‌شود. در حدود روز دوم تا چهارم بعد از زایمان، لوشیا آبکی‌تر و صورتی‌تر خواهد شد. حدود 10 روز بعد از زایمان، تنها مقداری ترشح سفید یا سفید مایل به زرد خواهید داشت. در این زمان، نفاس بیشتر شامل گلبول‌های سفید خون و سلول‌های پوشش رحم است.

نفاس به تدریج کم و تا 2 تا 4 هفته بعدی قطع خواهد شد اگر چه تعداد کمی از خانم‌ها نفاس کم یا لکه بینی متناوب را برای چند هفته بعدی تجربه خواهند کرد.

اگر شروع به مصرف قرص ضد بارداری مینی پیل (Minipill) یا قرص دپو پروورا کرده باشید ممکن است لکه بینی شما 1 ماه دیگر یا بیشتر ادامه پیدا کند که نرمال است.

چطور می‌توان ترشحات بعد از زایمان را کنترل کرد؟

در مرحله اول، از نوار بهداشتی‌های با کیفیت بالا و وقتی که ترشحات کمتر می‌شود از نوارهای کوچک‌تر استفاده نمایید. حداقل در 6 هفته اول از تامپون استفاده نکنید چون احتمال عفوت در واژن و رحمِ در حال مداوا، افزایش پیدا می‌کند.

حتی زمانی که احساس نیاز به ادرار کردن ندارید بهتر است مثانه خود را خالی کنید. در چند روز اول بعد از زایمان ممکن است مثانه کمتر از قبل حساس باشد و حتی زمانی که مثانه پر است احساس نیاز به ادرار نداشته باشید. علاوه بر ایجاد مشکلات ادراری، مثانه پر به رحم اجازه کوچک شدن نمی‌دهد و درد بعد از زایمان و خونریزی تشدید می‌شود.

تا می‌توانید استراحت نمایید. اگر فعالیت زیادی داشته باشید دوره خونریزی طولانی‌تر شده و حتی بعد از کم شدن نفاس، ممکن است دوباره خونریزی آغاز شود.

چطور می‌توان تشخیص داد که خونریزی زیاد و طولانی است؟

اگر خونریزی قهوه‌ای روشن دوباره بعد از کم شدن نفاس دوباره شروع شد، فعالیت خود را کم کرده و در صورتی که بعد از گذشت چند روز این روند همچنان ادامه پیدا کرد حتما به پزشک مراجعه نمایید. ضمنا اگر خونریزی در حال تشدید است یا موارد زیر وجود دارد به پزشک خود اطلاع دهید:

  • در روز چهارم بعد از زایمان هنوز نفاس به رنگ قهوه‌ای روشن است؛
  • نفاس بوی بد دارد یا شما دچار تب و زکام شده‌اید که ممکن است نشانه عفونت بعد از زایمان باشد.
  • خونریزی غیر طبیعی و به اندازه‌ای زیاد است که در عرض 1 ساعت نوار بهداشتی را خیس کرده یا لکه‌های چند سانتی دارید. این نشانه خونریزی دیرهنگام بعد از زایمان است که نیازمند توجه فوری است.

بیشتر بدانید:

خونریزی بعد از زایمان

خونریزی بعد سقط جنین چقدر طول میکشد؟

پارگی واژن و پرینه در حین زایمان