مدفوع نوزاد

وقتی که در مورد مدفوع نوزاد صحبت می‌شود دو مساله مهم وجود دارد: اول اینکه مدفوع نوزادان بسیار متنوع است. دوم اینکه وقتی که مدفوع نوزاد تغییر می‌کند، بجای ترسیدن بهتر است به دنبال یافتن دلیل مساله باشید. با وجود آنکه این حرف خیلی منطقی به نظر می‌رسد عمل کردن به آن کمی مشکل است.

وقتی که در مورد مدفوع نوزاد صحبت می‌شود دو مساله مهم وجود دارد: اول اینکه مدفوع نوزادان بسیار متنوع است. دوم اینکه وقتی که مدفوع نوزاد تغییر می‌کند، بجای ترسیدن بهتر است به دنبال یافتن دلیل مساله باشید. با وجود آنکه این حرف خیلی منطقی به نظر می‌رسد عمل کردن به آن کمی مشکل است و اغلب والدین، از پزشک نوزاد خود سوالات زیادی در مورد تعداد دفعات، رنگ و غلظت مدفوع سوال می‌پرسند.

اهمیت بررسی مدفوع نوزاد در چیست؟

پیگیری و بررسی مدفوع کودک برای مادران بسیار مهم است به خصوص آنهایی که از سینه خودشان به کودک شیر می‌دهند چون نمی‌توانند شیر را مشاهده نمایند.

رنگ مدفوع نرمال نوزاد چیست؟

در خصوص اینکه مدفوع نرمال چگونه است تفاوت‌های زیادی وجود دارد. مکونیوم که در 36 ساعت اول تولد نوزاد از بدن او خارج می‌شود، ترکیبی از موادی است که کودک در رحم قورت داده است. این ماده شبیه قیر بوده و به رنگ سبز تیره یا سبز مایل به سیاه مشاهده می‌شود. دفع مکونیوم برای نوزاد سخت است اما خیلی زود مدفوع کودک نرم‌تر و روشن‌تر می‌شود.

مدفوع کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند چسب مانند و دانه دانه است اما در حالت تغذیه از شیر خشک جامدتر است. اما اینها در زمینه سلامت کودک مهم نیستند. رنگ مدفوع هم خیلی متغیر است. در حالی که رنگ مدفوع اغلب نوزادان زرد خردلی یا زرد مایل به قهوه‌ای است، بسته به محتویات شیر خشک یا سرعت حرکت مدفوع در بدن کودک، ممکن است قهوه‌ای یا حتی سبز باشد.

رنگ مدفوع غیر نرمال نوزاد چیست؟

اگر مدفوع کودک زرد کمرنگ، سبز کمرنگ، سفید گچی، یا خاکستری است به پزشک اطلاع دهید. مدفوع روشن به خصوص برای نوزادان دچار زردی می‌تواند نشانه مشکلات کبدی باشد.

تعداد دفعات مدفوع نوزاد چقدر است و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند بین 1 تا 8 بار در روز مدفوع می‌نمایند. اما بعضی از بچه‌های سالم ممکن است در عرض 7 تا 10 روز فقط 1 بار مدفوع نمایند. بچه‌هایی که از شیر خشک تغدیه می‌کنند به طور میانگین 2 بار در روز مدفوع می‌کنند اما ممکن است بسیار بیشتر از این باشد.

در روزهای اول باید انتظار 1 بار مدفوع در روز را داشت اما اگر نوزاد 10 روز متوالی مدفوع نکند باید به پزشک اطلاع داد. در صورتی که کودک هر 2 تا 4 ساعت در روز شیر می‌خورد و چند بار در روز پوشک خود را خیس کرده و به اندازه کافی هم وزن گرفته است، نگران تعداد مدفوع‌های او نباشید.

وقتی که کودک پیچ و تاب می‌خورد و رنگ او قرمز می‌شود شاید فکر کنید کودک دچار یبوست شده است. اما بعضی از کودکان کودک در زمان به دلیل کوچک بودن مقعد در زمان مدفوع کردن احساس ناراحتی می‌کنند. اگر ناراحتی کودک زیاد است، مدفوع او خیلی گاز دارد، کودک استفراغ می‌کند یا شکم او برآمده و سفت باشد باید به پزشک اطلاع دهید. هرگز بدون اجازه پزشک تنقیه، شیاف یا چیزهای دیگر را وارد مقعد نوزاد وارد نکنید.

مدفوع خونی نشانه چیست؟

وجود خلط و خون در مدفوع کودک یک هشدار است. در اغلب موارد دلیل آن شقاق (فیشر) کوچک در ناحیه مقعد یا آلرژی به شیر گاو است. آلرژی، هم در مورد کودکانی که از شیر مادر و هم از شیرخشک تغذیه می‌کنند ممکن است اتفاق بیفتد چون پروتئین موجود در لبنیات از طریق بدن مادر یا شیر خشک وارد بدن نوزاد می‌شود. از آنجا که هر کودک با دیگری متفاوت است اگر نگرانی خاصی دارید بهتر است با پزشک مشورت نمایید.

بیشتر بدانید:

علائم حساسیت کودک به پوشک و تشخیص آن

علائم آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن