علائم حساسیت به پوشک

پوشک‌های کودک معمولا قابل استفاده برای همه کودکان هستند اما بعضی از کودکان به آنها حساسیت دارند. به خاطر داشته باشید که عفونت قارچی، جوش پوشک و حساسیت غذایی ممکن است علائمی داشته باشد که شبیه آلرژی است. پس والدین باید علائم آلرژی به پوشک را دقیقا بشناسند. اگر فکر می‌کنید فرزند شما به پوشک حساسیت دارد حتما با پزشک کودک مشورت نمایید.

پوشک‌های کودک معمولا قابل استفاده برای همه کودکان هستند اما بعضی از کودکان به آنها حساسیت دارند. به خاطر داشته باشید که عفونت قارچی، جوش پوشک و حساسیت غذایی ممکن است علائمی داشته باشد که شبیه آلرژی است.

پس والدین باید علائم آلرژی به پوشک را دقیقا بشناسند. اگر فکر می‌کنید فرزند شما به پوشک حساسیت دارد حتما با پزشک کودک مشورت نمایید. او با یک معاینه بدنی یا تست آلرژی می‌تواند تعیین کند که آیا لازم است پوشک کودک را عوض کنید.

آلرژی‌های شایع کودکان چیستند؟

آلرژی کودک به پوشک مربوط به مواد مورد استفاده در ساخت پوشک می‌شود. ژل جذب کننده پوشک، عامل آلرژی در بسیاری از انواع پوشک است. بعضی از بچه‌ها به رنگ یا مواد معطر پوشک حساسیت دارند.

گاهی هم (به ندرت) کودکان به کتان، پلاستیک یا سایر مواد پوشک حساسیت دارند. در بعضی موارد، هم آلرژی کودک مربوط به غذا می‌شود و شما تصور می‌کنید مربوط به پوشک است. مثلا اگر اطراف مقعد کودک جوش دیده می‌شود. ممکن است اخیرا غذای جدیدی خورده باشد عامل آلرژی احتمالا غذا است.

علائم حساسیت به پوشک چیست؟

آلرژی به پوشک معمولا به صورت جوش‌های قرمز، لکه‌های با ورم کوچک روی پوست نمایان شده و پوست معمولا زبر و حساس به لمس می‌شود. در این حالت، کودکان بزرگتر ممکن است دست خود را در پوشک وارد کنند تا خارش و سوزش را کم نمایند.

بعضی از انواع آلرژی باعث خروج ترشحات از آلت تناسلی و مقعد و پوسته‌های خشک می‌شود. انواع دیگر جوش پوستی و واکنش‌های آلرژیک شبیه آلرژی پوشک است بنابراین باید به دقت علائم کودک خود را مشخص کرده و به پزشک اطلاع دهید.

تب و استفراغ معمولا ربطی به حساسیت پوشک ندارد. اگر کودک شما این علائم را دارد شاید مشکل دیگری در کار باشد!

تشخیص حساسیت کودک به پوشک چگونه است؟

شایع‌ترین علامت حساسیت پوشک، ناراحتی دائم در ناحیه تماس پوشک با پوست است که ربطی به غذای دریافتی، زمان پوشک بودن بچه و سایر عوامل ندارد. پزشک از شما در مورد شرایط کودک سوالاتی می‌پرسد تا عامل حساسیت‌زا را پیدا نماید.

محل آلرژی مشخص کننده آلرژن‌ها (عامل حساسیت‌زا) است. مثلا کودکی که جوش یا قرمزی در ناحیه تناسلی دارد احتمالا به ژل جذب کننده پوشک حساسیت دارد. کودکانی که بدن آنها در ناحیه بالای پوشک و در تمامی ناحیه‌ای که با پوشک پوشیده شده جوش می‌زند احتمالا به پارچه پوشک حساسیت دارند.

تشخیص حساسیت به پوشک مارک جدید چگونه است؟

اگر بعد از تعویض مارک پوشک، بدن کودک به طور ناگهانی جوش بزند احتمالا به چیزی در پوشک حساسیت دارد. بهتر است دوباره از مارک قبلی پوشک استفاده کنید. اگر علائم ناپدید شد اجازه دهید پزشک کودک را معاینه کرده و نوع پوشک را بررسی نماید. شاید با این کار ماده‌ای که باعث آلرژی شده مشخص شود.

سایر آلرژی‌های کودک چیست؟

مهمترین حساسیت پوشک، آلرژی به چیزی در پوشک است. معمولا جوش پوشک به دلیل قارچ پوستی ایجاد می‌شود. درد، ورم و قرمزی واکنش‌های آلرژیک به قارچ هستند. بعضی از کودکان به پمادهای جوش پوشک، پودر بچه و دستمال مرطوب حساسیت دارند. پوشک باعث فشار این مواد به بدن کودک و تشدید واکنش آلرژیک می‌شود.

بیشتر بدانید:

جوش پوشک و راه‌های کنترل و درمان آن

اسهال شدن نوزاد و نوپا