خونریزی طولانی پریود

دوره پریودی بعضی از زنان برای آنها خیلی کند سپری می‌شود به خصوص اگر درگیر پریود طولانی و خونریزی باشند. معمولا پزشکان زمان نرمال پریود را بین 3 تا 7 روز در نظر می‌گیرند. پریود طولانی،‌ خونریزی و لکه بینی است که بیش از 1 هفته طول می‌کشد. قاعدگی طولانی را یا به راحتی با کنترل هورمون‌های بارداری می‌توان کنترل کرد یا اینکه مساله جدی است و علت اصلی آنرا باید پیدا کرد.

دوره پریودی بعضی از زنان برای آنها خیلی کند سپری می‌شود به خصوص اگر درگیر پریود طولانی و خونریزی باشند. معمولا پزشکان زمان نرمال پریود را بین 3 تا 7 روز در نظر می‌گیرند. پریود طولانی،‌ خونریزی و لکه بینی است که بیش از 1 هفته طول می‌کشد. قاعدگی طولانی را یا به راحتی با کنترل هورمون‌های بارداری می‌توان کنترل کرد یا اینکه مساله جدی است و علت اصلی آنرا باید پیدا کرد.

طول نرمال چرخه قاعدگی چقدر است؟

طول نرمال چرخه قاعدگی برای یک زن بالغ بین 21 تا 35 روز است. دخترانی که تازه به سن بلوغ رسیده اند و زنانی که به زمان یائسگی نزدیک می‌شوند معمولا پریود نامنظم‌تری دارند و پریود آنها کمتر یا بیشتر از اندازه نرمال و خونریزی آنها بیشتر یا کمتر است.

معمولا دلیل این بی نظمی در پریود، نوسانات سطح هورمون‌ها به خصوص استروژن است. استروژن به تشکیل پوشش رحم که آندومتر نامیده می‌شود کمک می‌کند. دیواره رحم یا میزبان تخمک بارور شده است یا بیشتر آن چیزی را تشکیلی می‌دهد که در پریود از بدن خارج می‌شود. با وجود آنکه پریود نامنظم معمولا دردسرساز است تغییرات هورمونی خیلی عادی بوده و به ندرت علامت موضوعی جدی است.

علت طولانی شدن پریود چیست؟

معمولا پزشکان وقتی که می‌خواهند در مورد پریود نامنظم و طولانی صحبت کنند اصطلاحات خاصی را بکار می‌برند. منوراژی پریودی است که خیلی شدید و سنگین یا خیلی طولانی است. پلی منوره چرخه قاعدگی نامنظم است که 21 روز یا کمتر طول می‌کشد. اگر علت‌های دیگر پریود نشدن مثل بارداری وجود داشته باشند این ناهنجاری‌ها در زمینه پریود عامل آن شناسایی می‌شوند.

خونریزی بد عملکردی رحم، عامل دیگری برای پریود طولانی است. این عارضه ممکن است در هر زمانی از سال‌های باروری زن اتفاق بیفتد اما بیشتر در سنین بالای 40 مشاهده می‌شود. خونریزی بد عملکردی رحم، نشانگر عملکرد نامناسب هورمونی است که به پوشش رحم اثر گذاشته و باعث پریود نامنظم،‌ شدید یا طولانی می‌شود.

پزشکان برای درمان این عارضه از هورمون استروژن و پروژسترون یا ترکیب دو هورمون زنانه به شکل قرص ضد بارداری استفاده می‌کنند. علاوه بر آنکه قرص‌های ضد بارداری می‌توانند از بارداری جلوگیری کنند نقش تنظیم کننده تولید هورمون را هم می‌توانند داشته باشند و نیز بر رشد پوشش رحم تاثیر بگذارند. قرص‌های جلوگیری همچنین می‌توانند برای درمان خونریزی بد عملکردی رحم برای زنانی که در سنین حوالی یائسگی هستند، مورد استفاده قرار گیرد.

بعضی از روش‌های کنترل بارداری مبتنی بر هورمون، می‌توانند بر تعداد،‌ مدت و میزان خونریزی پریود تاثیر داشته باشند. همچنین تغییر مارک قرص ضد بارداری می‌تواند بر پریود تاثیر بگذارد. هرگز نباید خودسرانه قرص ضد بارداری خود را عوض کنید یا بر مبنای آنکه دوست شما علائم مشابهی داشته و تحت درمان قرار گرفته قرص خود را عوض کنید! چرخه قاعدگی هر خانم منحصر بفرد است.

شرایط نهفته که منجر به طولانی شدن پریود می‌شوند، چیست؟

اولین قدم برای تشخیص علت طولانی شدن پریود مراجعه به پزشک است. پزشک بعد از انجام آزمایش ممکن است معاینه بدنی انجام دهد. او بسته به سن شما از آزمایش خون برای بررسی بارداری، سطح هورمون و عملکرد تیروئید استفاده می‌کند. سایر تست‌های تشخیص ممکن است پاپ اسمیر، بیوپسی پوشش رحم و سونوگرافی باشد.

اختلالاتی که ممکن است عامل طولانی شدن پریود باشد به شرح زیر است:

 • فیبروم رحم، رشد غیر سرطانی دیواره رحم؛
 • هایپر پلازی پوشش رحم، یا ضخیم شدن آندومتر؛
 • اختلالات در زمینه خونریزی مثل بیماری فون ویلبراند؛
 • مسائل مربوط به لخته شدن خون؛
 • عملکرد تیروئید؛
 • مسائل غدد؛
 • عفونت؛
 • کیست تخمدان؛
 • پولیپ رحم؛
 • سرطان.

ضمنا مسائل مربوط به تخمک گذاری هم می‌تواند بر طول پریود اثر بگذارد.

درمان طولانی شدن پریود چیست؟

علاوه بر قرص‌های کنترل بارداری، درمان پریود طولانی به صورت‌های زیر انجام می‌شود:

 • درمان دارویی؛
 • هیستروکتومی، یا برداشتن رحم با جراحی؛
 • اندومتریال ابلیشن،‌ یا برداشتن یا سوزاندن پوشش رحم.

انجام مراحل درمان به علت طولانی شدن پریود و شرایط خاص شما (مثلا اینکه تصمیم دارید در آینده باردار شوید) بستگی دارد. بعضی از ‌ مثل هیستروکتومی موجب نازایی می‌شود.

پریود طولانی ممکن است باعث ایجاد ناراحتی برای بعضی از خانم‌ها شده یا نشانه وضعیتی باشد که حتما باید پیگیری شود. اگر حس می‌کنید چیزی شما را اذیت می‌کند حتما از پزشک کمک بگیرید.

بیشتر بدانید:

علت نامنظمی و طولانی شدن پریود بعد از زایمان

11 دلیل برای پریود نشدن یا عقب افتادن آن