تار شدن دید در بارداری

چشمان شما قصد ندارند شما را فریب دهند! در دوران بارداری، دید بسیاری از خانم‌های باردار، تار و یا حداقل وضوح بینایی کمتر از قبل می‌شود. نگران نباشید قدرت بینایی شما بعد از زایمان در یک چشم بهم زدن به حالت قبل باز می‌گردد. بارداری تمام جنبه‌های زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و گاهی این اتفاقات برای شما کمی دشوار است.

چشمان شما قصد ندارند شما را فریب دهند! در دوران بارداری، دید بسیاری از خانمهای باردار، تار و یا حداقل وضوح بینایی کمتر از قبل می‌شود. نگران نباشید قدرت بینایی شما بعد از زایمان در یک چشم بهم زدن به حالت قبل باز می‌گردد.

تار شدن دید در چه زمانی از بارداری آغاز می‌شود؟

بارداری تمام جنبه‌های زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و گاهی این اتفاقات برای شما کمی دشوار است. بنابراین جای تعجب نیست که بینایی شما هم دستخوش تغییرات شود. بسته به علت، چشم شما ممکن است تار ببیند، دچار خارش شود یا در معرض عفونت قرار بگیرد. معمولا دید مبهم شما تا انتهای دوران بارداری حتی بیشتر هم می‌شود.

علت کاهش بینایی و تار شدن دید در بارداری چیست؟

دلایل زیادی ممکن است برای این علامت بارداری وجود داشته باشد:

کاهش تولید اشک

هورمون‌های بارداری باعث کاهش تولید اشک در چشم‌ها و خشکی و ناراحتی چشم می‌شوند.

فشار چشم

هورمون‌ها باعث تشکیل و تجمع مایع در چشم‌ها شبیه ورم‌هایی که مثلا در پاها مشاهده می‌شود، می‌گردند. در نتیجه انحنای چشم تغییر کرده و قدرت دید کاهش می‌یابد. همچنین ممکن استضخامت قرنیه تغییر پیدا کند که باعث می‌شود چشم‌ها حساس‌تر شده و تحمل لنزهای تماسی مشکل‌تر شود.

کاهش ایمنی

در طول دوران بارداری بدن، سیستم ایمنی برای محافظت از رویان بسیج می‌شود. این اتفاق برای جنین خبر خوبی است اما ممکن است مادر را در معرض عفونت‌هایی مثل چشم صورتی قرار دهد.

کاهش دید پیرامونی

کسی به درست نمی‌داند چرا میدان دید زنان باردار کاهش پیدا می‌کند. ممکن است در اینجا نیز مقصر هورمون‌های بارداری باشند. اگر دچار این عارضه شده‌اید مطمئن باشید بینایی شما بعد از زایمان به حالت قبلی خود باز می‌گردد.

تغییر رنگ پلک

ممکن است رنگ اطراف چشم طوری تغییر کند که انگار با سایه چشم، پلکهای خود را آرایش کرده‌اید. این لک‌ها که ملاسما نامیده می‌شود  نیز نباید باعث نگرانی شما شود بعد از زایمان به مرور محو می‌شود.

در خصوص تاری دید در بارداری چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

برای دست و پنچه نرم کردن با تاری دید اقدامات زیر را انجام دهید:

از قطره‌های چشمی مناسب بارداری استفاده کنید

اگر چشم شما واقعا حالت خشک پیدا کرده است، با تایید پزشک از قطره‌های چشمی به نام به اشک‌های مصنوعی استفاده کنید. به راحتی می‌توانید اینها را از داروخانه تهیه کنید.

به چشمان خود استراحت بدهید

به چشمان خود فشار نیاورید و در محیط دارای نور مناسب مطالعه کنید. اگر دید شما واقعا مبهم است رانندگی نکنید و اگر لنزهای تماسی چشمان شما را اذیت می‌کنند تا پایان بارداری عینک بزنید.

لنزها و عینک خود را تغییر ندهید

تا زمانی که تاری دید خیلی شما را اذیت نمی‌کند نیازی نیست لنز یا عینک خود را تغیر دهید. بهتر است تا زمان زایمان صبر کنید.

عمل جراحی ترمیم چشم انجام ندهید

متخصصان چشم توصیه می‌کنند شش ماه قبل از بارداری، در دوران بارداری و شش ماه بعد از زایمان عمل جراحی ترمیم چشم انجام ندهید. (یا اگر کودک از شیر مادر تغذیه می‌کند شش ماه بعد از آنکه از شیر گرفته شد). با وجود آنکه عمل جراحی ترمیمی به جنین آسیب نمی‌رساند ممکن است باعث ترمیم بیش از اندازه شده که نیازمند عمل جراحی دیگری است.

آیا می‌توان از تاری دید در بارداری جلوگیری کرد؟

با وجود آنکه نمی‌توان از تاری دید جلوگیری کرد اما می‌توان از قطره‌های چشمی و عینک مناسب استفاده کرد. ضمنا توصیه می‌شود از همسر خود و دیگران نیز برای کارهایی مثل رانندگی کمک بگیرید.

چه زمانی می‌توان انتظار داشت که مشکل تاری دید حل شود؟

تاری دید و خارش چشم در بارداری خیلی شایع هستند اما همانطور که گفته شد بعد از زایمان از بین می‌روند.

چه زمانی برای تار شدن دید باید به پزشک مراجعه کرد؟

تار شدن دید خیلی شدید، ممکن است نشانه دیابت بارداری یا فشار خون بالا باشد پس بهتر است در خصوص داشتن این علامت بارداری به پزشک خود اطلاع دهید و تمامی تغییرات را به او بگویید. اگر جرقه نور، کاهش دید، لکه چشمی، مگس پران، یا دوبینی چشم بیش از 2 ساعت ادامه پیدا کرد، به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید.

بیشتر بدانید:

فراموشکاری یا کم حافظه شدن در بارداری

فراموشکاری در بارداری صحت دارد؟