فراموشکاری در بارداری

کم حافظه شدن یا فراموشکاری یکی از علائم بارداری است. در این حالت ممکن است قرارهای ملاقات خود را فراموش نمایید، ندانید برای چه به فروشگاه رفته‌اید، کیف خود را کجا گذاشته‌اید، آیا اجاق گاز را خاموش کرده‌اید یا حتی شماره تلفن خود را به خاطر نیاورید. تحقیقات نشان می‌دهد میزان فراموشکاری زنانی که دختر باردار هستند نسبت به زنانی که پسر باردار هستند بیشتر است.

کم حافظه شدن یا فراموشکاری یکی از علائم بارداری است. در این حالت ممکن است قرارهای ملاقات خود را فراموش نمایید، ندانید برای چه به فروشگاه رفته‌اید، کیف خود را کجا گذاشته‌اید، آیا اجاق گاز را خاموش کرده‌اید یا حتی شماره تلفن خود را به خاطر نیاورید. جالب است بدانید تحقیقات نشان می‌دهد میزان فراموشکاری زنانی که دختر باردار هستند نسبت به زنانی که پسر باردار هستند بیشتر است.

عامل فراموشکاری بارداری چیست؟

مثل خیلی از علائم دیگر بارداری اینجا نیز مسبب اصلی هورمون‌های بارداری هستند که فعالیت آنها به قیمت کم شدن حافظه شما تمام می‌شود. وقتی که در بارداری انرژی شما تا حد زیادی تحلیل می‌رود به طوری که گاهی دچار خواب آلودگی زیاد شده و حتی نمی‌توانید چشمان خود را به خوبی باز نمایید (به خصوص در سه ماهه اول و سه ماهه سوم)

فراموشکاری تشدید می‌شود. ضمنا تمامی تغییرات بزرگ و هیجان انگیز زندگی نیز باعث می‌شود شما نتوانید مثل قبل روی موضوعات تمرکز کنید. مطالعات نشان می‌دهد عملکرد مغز در بارداری تغییر کرده و فعالیت سمتی از مغز که مرتبط با مهارت‌های عاطفی است افزایش پیدا می‌کند. همچنین چه باور کنید چه نکنید حجم سلول‌های مغز در سه ماهه سوم کاهش پیدا می‌کند و باعث می‌شود وقتی که کتابی را می‌خوانید حتی پاراگراف قبل را به خاطر نیاورید! نگران نباشید عملکرد مغز مدتی بعد از زایمان به حالت قبلی خود باز می‌گردد.

به خاطر داشته باشید که فراموشی در بارداری موضوعی کاملا طبیعی و شایع است. حتی اگر توانایی انجام همزمان چند کار و یا چیدن نامرتب ترین کمد لباس را داشته باشید ممکن است نتوانید جای سوئیچ خودرو را به یاد آورید!

در خصوص فراموشکاری بارداری چه کارهایی باید انجام دهید؟

نفس عمیق بکشید. بهتر است به خودتان سخت نگیرید استرس میزان پریشانی ذهنی و فراموشکاری را تشدید می‌کند.

کارهای خود را بنویسید

اگر می‌خواهید چیزی را بهتر به خاطر بیاورید (مثلا لیست خریدها،‌ تماس‌هایی که باید بگیرید، سوالاتی که قرار است از پزشک بپرسید، زمانی که باید ویتامین‌های بارداری خود را صرف کنید) در جایی کاملا مشخص، یادداشت بگذارید. دفتر یادداشت خود را در جاهایی که بهتر به خاطر می‌آورید مثل کیفی دستی، خودرو و غیره قرار دهید.

از ابزار هوشمند خود کمک بگیرید

از لپ تاپ، کامپیوتر،‌ تبلت، تلفن همراه خود برای سازماندهی کارها استفاده کنید.

شیوه خود را اصلاح نمایید

کارهای که باید به خاطر داشته باشید راکم کنید، و کارهایی که مسئولیت آنها به عهده شما است را با تفویض اختیار کم کنید. از کمک اطرافیان خود استفاده کنید.

ازحس شوخ طبعی خود استفاده کنید

وقتی که کارهای خود را فراموش می‌کنید به این اتفاق لبخند بزنید. از همسر خود نیز بخواهید چنین کند. مگر چه اتفاقی می‌افتد اگر کلیدهای شما در یخچال جا بماند!؟

کولین بخورید

کولین، عامل سازنده ماده شیمیایی شکل دهنده حافظه به نام استیل کولین است. مطالعات نشان می‌دهد مصرف زیاد خوراکی‌های دارای کولین باعث تقویت عملکرد مغز فرد باردار و جنین می‌شود.

از خوراکی‌های دارای امگا3 استفاده کنید

غذاهای دارای امگا3 مثل ماهی آزاد که خوردن آن در بارداری مجاز است باعث عملکرد سالم‌تر مغز فرد باردار و جنین می‌شود.

خود را آماده فراموشی بعد از زایمان نمایید

احتمالا بعد از زایمان هم تا مدتی دچار کم حافظگی خواهید شد. خستگی بعد از زایمان ممکن است جای هورمون‌های بارداری را بگیرد، اما این حالت نیز موقتی و زودگذر است.

بیشتر بدانید:

تغییرات روحی در دوران بارداری

افسردگی بعد از زایمان

بی خوابی در دوران بارداری