تست عرق اطفال

تست عرق به تشخیص فیبروز سیستیک کمک می‌کند. این بیماری نوعی اختلال ارثی است که کودکان را با قطع عملکرد عادی سلول‌های اپی‌تلیال بیمار می‌کند. این سلول‌ها غدد عرق را در پوست و مجاری موجود در ریه‌ها، کبد، پانکراس و سیستم هضم و سیستم تناسلی تولید می‌کنند. کودکان مبتلا به فیبروز سیستیک در خطر ابتلای مکرر عفونت‌های ریه هستند.

تست عرق به تشخیص فیبروز سیستیک کمک می‌کند. این بیماری نوعی اختلال ارثی است که کودکان را با قطع عملکرد عادی سلول‌های اپی‌تلیال بیمار می‌کند. این سلول‌ها غدد عرق را در پوست و مجاری موجود در ریه‌ها، کبد، پانکراس و سیستم هضم و سیستم تناسلی تولید می‌کنند. کودکان مبتلا به فیبروز سیستیک در خطر ابتلای مکرر عفونت‌های ریه هستند.

تست عرق اطفال، میزان کلرید موجود در عرق را اندازه می‌گیرد. کودکان مبتلا به فیروز سیستیک 2 تا 5 برابر کلرید بیشتری در عرق دارند. در این تست پوست تحریک می‌شود تا به اندازه کافی عرق تولید کند. عرق در یک ظرف خاص جمع و آنالیز می‌شود.

ممکن است پزشک نوزاد مشکوک به فیبروز سیستیک را 48 ساعت بعد از تولد تست نماید. اما این تست باید در ماه‌های بعد تکرار شود چون بدن نوزادان نمی‌تواند به میزان زیاد عرق تولید نماید تا نتایج تست معتبر باشد.

چرا تست عرق کودکان انجام می‌شود؟

پزشکان تست عرق را برای کودکانی که جواب غربالگری فیبروز سیستیک آنها مثبت بوده،‌ سابقه خانوادگی بیماری فیبروز سیستیک دارند، یا کسانی که علائم اختلال را دارند، تجویز می‌نمایند.

علائم بیماری فیبروز سیستیک چیست؟

علائم این بیماری شامل رشد نکردن نوزاد، عفونت‌های مداوم ریه و مسائل گوارشی است.

آمادگی برای تست عرق چگونه است؟

هیچ نوع آمادگی قبلی برای این بیماری نیاز نیست. قبل از انجام این تست کودک مثل حالت  عادی می‌تواند غذا بخورد، آب بنوشد یا ورزش کند و به مصرف داروهای قبلی خود ادامه دهد. کرم و لوسیون نباید 24 ساعت قبل از تست به پوست مالیده شود.

معمولا این تست حدود نیم ساعت طول می‌کشد پس بهتر است برای سرگرم کردن کودک تعدادی اسباب بازی و کتاب همراه خود بیاورید. در این تست از سوزن استفاده نمی‌شود.

تست عرق اطفال چگونه انجام می‌شود؟

ناحیه ای روی بازوی کودک شسته شده و خشک می‌شود. سپس بوسیله یک نوار دو الکترود وصل می‌شود. یکی از آنها باعث تعریق پوست می‌شود. یک جریان الکتریکی ضعیف دارو را به داخل پوست هل می‌دهد. بعد از این کار الکترودها قطع شده و پوست تمیز می‌شود.

ظرف جمع کننده، نزدیک پوست تمیز در ناحیه‌ای که غدد عرق تحریک شده‌اند قرار می‌گیرد. به مدت 30 دقیقه عرق جمع می‌شود. وقتی که عرق در ظرف در تماس با رنگ آبی قرار می‌گیرد متصدی آزمایش می‌تواند آنرا ببیند.

وقتی که به اندازه کافی عرق جمع آوری شد ظرف جمع آوری جدا شده و در آنالیزور قرار می‌گیرد. سپس بازو دوباره تمیز میشود. ممکن است بازوی کودک قرمز مانده و تا چند ساعت بعد از آزمایش همچنان عرق کند.

این آزمایش درد ندارد اما در حین آزمایش به دلیل عبور جریان الکترییسته ممکن است کمی احساس سوزش و قلقلک وجود داشته باشد.

جواب آزمایش چه زمانی اعلام می‌شود؟

معمولا 1 تا 2 روز بعد از آزمایش جواب آن اعلام می‌شود. اگر سطح کلرید عرق کودک بیش از 50 میلی مول در لیتر باشد غیر نرمال بوده و احتمال فیبروز سیستیک وجود دارد. اما ممکن است سطح کلرید بعضی از کودکان مبتلا به فیبروز سیستیک، لب مرز تا حتی نرمال باشد.

اگر عرق بیشتری نیاز باشد ممکن است آزمایش تکرار شود. اگر نتایج آزمایش مثبت و غیر واضح باشد ممکن است آزمایش خون به ویژه برای بچه‌های کوچک انجام شود.

خطرات تست عرق اطفال چیست؟

این آزمایش خطرات و عوارض خیلی کمی دارد. جریان الکتریسیته ممکن است باعث قرمزی پوست شده یا کمی عرق برای مدت کوتاهی وجود داشته باشد. در موارد نادر، پوست کمی آفتاب سوخته می‌شود. حتما باید در جریان آزمایش در کنار کودک باشید و حواس او را به چیزهای دیگر پرت کنید.

بیشتر بدانید:

تست آپگار در بدو تولد نوزاد

واکسن کودک