کره دادن به نوزاد

به عنوان والدین ما مشاهده می‌کنیم که نوزاد ما به تدریج شروع به لذت بردن از غذا می‌کند و دیر یا زود کره وارد وعده‌های غذایی او می‌شود. اول شیر مادر یا شیر خشک است، سپس حریره بادام، پوره سبزیجات و میوه‌ها و غذای دیگر هم اضافه می‌شود. گاهی چیزی که کودک می‌خورد را می‌چشیم و می‌بینیم چقدر بی مزه است. چطور نوزاد می‌تواند این غذای بی‌مزه را دوست داشته باشد؟

به عنوان والدین ما مشاهده می‌کنیم که نوزاد ما به تدریج شروع به لذت بردن از غذا می‌کند و دیر یا زود کره وارد وعده‌های غذایی او می‌شود. اول شیر مادر یا شیر خشک است، سپس حریره بادام، پوره سبزیجات و میوه‌ها و غذای دیگر هم اضافه می‌شود. گاهی چیزی که کودک می‌خورد را می‌چشیم و می‌بینیم چقدر بی مزه است. چطور نوزاد می‌تواند این غذای بی‌مزه را دوست داشته باشد؟ به عنوان پدر و مادر ما دوست نداریم غذای بی مزه به کودک بدهیم. اما آیا این کار واقعا بی ضرر است؟

چه نوع غذاهایی را به نوزاد بدهیم؟

وقتی که نوزاد خیلی کوچک است و کمتر از 6 ماه سن دارد، دستگاه گوارش او نمی‌تواند شیرینی، ترشی، نمک و طعم‌دهنده‌هایی که ما نمی‌توانیم بدون آنها زندگی کنیم را هضم نماید. زمانی که برای اولین بار به کودک غذاها را معرفی می‌کنیم باید بدون هر گونه طعم دهنده باشد.

با این کار نه تنها جلوی ناراحتی معده نوزاد گرفته می‌شود بلکه کودک هم به طعم دهنده زیاد در غذا عادت نمی‌کند. بعضی از متخصصان اعتقاد دارند ابتدا باید سبزیجات و سپس میوه‌ها را به کودک بدهیم چون سبزیجات طعم کمتری دارند.

دادن کره به نوزاد ضرر برای وزن گیری دارد؟

وقتی که کودک به 6 ماهگی رسیده و به خوبی غذاهای جامد را می‌خورد می‌توانید به عنوان غذای کمکی به خوراک او کره اضافه کنید. اما به دلیل آنکه کره ماده غذایی است که چربی زیادی دارد میزان کره در غذای کودک باید کم باشد. حتی یک قاشق از کره به میزان زیادی چربی دارد. کره در نمودار غذایی در رتبه پایینی قرار دارد و دلیلی ندارد زیاد از آن به کودک بدهیم.

وقتی که منحنی رشد نشان می‌دهد وزن گیری نوزاد مناسب نبوده بعضی از والدین شروع به اضافه کردن کره در غذای کودک می‌کنند اما میزان زیاد چربی در غذای نوزاد برای سلامت او مناسب نیست و رژیم غذایی کودک باید تا حد امکان متعادل باشد.

اگر کودک شما در غذا خوردن خیلی اطوار دارد مثلا برای خوردن سبزیجات با اضافه کردن مقداری کره، آنرا برای کودک دلچسب‌تر نمایید. با افزودن مقداری کره، کودک سبزیجات که ویتامین و مواد معدنی زیادی دارد را می‌خورد و این برای رشد او لازم است.

به دلیل آنکه مقدار کمی از کره برای کودک اشکالی ندارد نباید برای غذا دادن به کودک همه خوراکی‌ها را به کره آغشته کنید. اگر کودک سیب زمینی را بدون کره می‌خورد نیازی نیست به آن کره بزنید. اگر به کودک نان توست می‌دهید، بهتر است بجای کره ماده غذایی بهتری به آن اضافه کنید.

همچنین توصیه می‌شود کره را بعد از معرفی انواع دیگر لبنیات به رژیم غذایی کودک اضافه کنید. معده بعضی از بچه‌ها تحمل لبنیات را ندارد و کره باعث ناراحتی آنها می‌شود. بهتر است کره همراه با سبزیجات یا خوراکی‌هایی که قبلا به کودک داده شده معرفی شود. در صورتی که کودک به آن آلرژی داشته باشد خیلی زود معلوم می‌شود.

در بازار مارک‌های مختلفی از کره وجود دارد. معمولا کره از شیر گاو تهیه می‌شود. می‌توانید کره کم چرب یا یدون چربی تهیه نمایید. اما حتی کره کم چرب هم به معنای سالم بودن آن نیست. بعضی از والدین به تصور اینکه کره کم چرب سالم است به میزان زیادی از آن را به رژیم غذایی کودک اضافه می‌کنند که تصوری اشتباه است. از طرف دیگر، نباید به دلیل اینکه بعضی از خوراکی‌های مفید کره دارند آنها را به کلی از رژیم غذایی کودک حذف نمایید. خیلی از غذاهای پخته دارای کره هستند که معمولا میزان کره در آنها هم کم است و خطر خاصی برای سلامت نوزاد ایجاد نمی‌کنند.

اگر هر گونه دغدغه در مورد غذای کودک دارید یا غذاهای جدید مشکلاتی را برای کودک ایجاد کرده است بهترین کار آن است که از پزشک متخصص راهنمایی بخواهید.

بیشتر بدانید:

منحنی رشد کودک

معرفی غذای جامد به کودک، باورهای درست و باورهای نادرست