تشویق نوپا به غذا خوردن

غذا خوردن کودک نوپا مثل بقیه ویژگی‌های رفتاری او نامنظم است. زمانی کودک نوپا حریصانه یک خوراکی را می‌خورد و زمان دیگر بعد از خوردن یک گاز از غذا آنرا به اطراف پرت می‌کند! بچه‌ها در این سن به میزان غذای مناسب و تقریبا ثابتی نیاز دارند تا انرژی آنها حفظ شود. بهتر است بجای یک شیوه خشک سه وعده غذایی در روز، یک زمانبندی منعطف‌تر در نظر بگیرد.

غذا خوردن کودک نوپا مثل بقیه ویژگی‌های رفتاری او نامنظم است. زمانی کودک نوپا حریصانه یک خوراکی را می‌خورد و زمان دیگر بعد از خوردن یک گاز از غذا آنرا به اطراف پرت می‌کند! بچه‌ها در این سن به میزان غذای مناسب و تقریبا ثابتی نیاز دارند تا انرژی آنها حفظ شود. بهتر است بجای یک شیوه خشک سه وعده غذایی در روز، یک زمانبندی منعطف‌تر برای تغذیه او در نظر گرفته و منتظر نشانه‌‌های گرسنگی‌اش بشوید. وعده‌های غذایی او باید به اندازه کافی و تا حد ممکن غنی باشد.

نکات مهم برای غذا دادن به کودک نوپا

روز خود را درست آغاز نمایید. احتمالا شنیده‌اید که صبحانه مهمترین وعده غذایی روزانه است. بچه‌هایی که صبحانه نمی‌خورند خیلی آسیب پذیرتر هستند و بی قرارتر هستند و جالب است بدانید که احتمال چاقی آنها هم بیشتر است. بهتر است خوردن صبحانه سالم در ابتدای روز، به صورت یک عادت در بیاید.

زمانبندی غذایی را تنظیم نمایید

وقتی کودک صبحانه‌اش را می‌خورد دقت کنید ببینید چه زمانی گرسنه می‌شود و وعده غذایی را طوری تنظیم کنید تا قبل از آنکه شروع به بهانه گیری نماید، غذایش را خورده باشد. روزهایی که می‌بینید بچه نمی‌تواند تا زمان شام طاقت بیاورد بخشی از غذا را به او بدهید. بقیه غذا را وقتی سایر اعضای خانواده جمع می‌شوند همراه هم میل نماید.

طفره نروید

مشکل بتوان کودک نوپایی را پیدا کنید که هر چه مادرش دوست دارد و به او می‌دهد، کامل بخورد. در عین حال، حذف یک وعده غذایی هم کار غیر منطقی‌ای است. نه تنها انرژی او تحلیل می‌رود بلکه نظم غذایی او در تمام روز و حتی شاید در روزهای بعد بهم می‌خورد. تلاشتان را بکنید؛ حتی اگر کودک چند لقمه کوچک هم بخورد باز هم از هیچ بهتر است!

زمانبندی میان وعده‌های کودک را ارزیابی نمایید

یک برنامه روتین صبحانه-میان وعده-ناهار-میان وعده-شام باید انرژی کودک نوپا را برای فعالیت در تمام روز تامین نماید. اما اینکه در هر یک از این وعده‌ها چه چیزی و به چه میزانی می‌خورد تاثیر زیادی روی بقیه وعده‌ها دارد. مثلا اگر زیاد شام نمی‌خورد شاید میان وعده قبلی آن، به زمان شام خیلی نزدیک یا حجم میان وعده زیاد بوده است. اگر بچه ساعت 10 صبح بداخلاقی می‌کند شاید بهتر باشد میان وعده بعد از صبحانه، را زودتر به او بدهید.

به کودک نوپا قدرت انتخاب بدهید

هدف آن است که بچه غذای خوب و سالم و به اندازه کافی خورده و از خوردن آن لذت ببرد. اگر بچه دوست دارد صبحانه کباب بخورد اجازه دهید از خوردن کباب صبحگاهی لذت ببرد!

بیشتر بدانید:

تجربیات مادرانه 1 (کم اشتها شدن پسرم)

معرفی غذای جامد به کودک، باورهای درست و نادرست