بارداری با پرولاکتین بالا

پرولاکتین مثل هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) هورمونی است که از غدد هیپوفیز تولید می‌شود و یک مولتی پروتئین است که تقریبا در هر سلول بدن فعالیت دارد. همانطور که می‌دانید بدن زنان باردار و مادران شیرده میزان زیادی از این هورمون تولید می‌کند. چرا؟ چون برای تولید شیر حیاتی است.

پرولاکتین مثل هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) هورمونی است که از غدد هیپوفیز تولید می‌شود و یک مولتی پروتئین است که تقریبا در هر سلول بدن فعالیت دارد. همانطور که می‌دانید بدن زنان باردار و مادران شیرده میزان زیادی از این هورمون تولید می‌کند. چرا؟ چون برای تولید شیر حیاتی است.

چرا کنترل سطح پرولاکتین مهم است؟

بیماران تحت آی وی اف و زوج‌هایی که برای بارداری اقدام کرده‌اند باید سطح پرولاکتین را تحت نظر داشته باشند. با وجود آنکه به نظر می‌رسد میزان زیاد پرولاکتین نشانه باروری باشد اما قضیه کاملا برعکس است. پرولاکتین بالا مانعی در برابر لقاح است. خوشبختانه، این مشکل قابل درمان است.

برای زنان دچار مشکلات قاعدگی و مبتلا به نازایی آزمایش پرولاکتین توصیه می‌شود. زنانی که شیردهی می‌کنند به خصوص در چند ماه بعد از زایمان، معمولا پریود نمی‌شوند و تخمک گذاری ندارند. این قدرت پرولاکتین است که باعث تولید شیر می‌شود اما جلوی باروری را می‌گیرد.

در زمان اقدام برای بارداری، سطح پرولاکتین چگونه است؟

طبیعت مهربان چنان است که در زمان اقدام برای بارداری سطح پرولاکتین پایین باشد. میزان پایین و خیلی پایین آن مطلوب است. شما می‌خواهید تخمک گذاری داشته باشید. شما می‌خواهید پریودتان منظم باشد. یا می‌خواهید پروژسترونی تولید کنید که محیط رحم را برای یک یا دو رویان مهیا کند.

میزان زیاد پرولاکتین که هایپر پرولاکتینمی نامیده می‌شود عکس اینها عمل می‌کند. سطح پرولاکتین در طول روز تغییر می‌کند. نقطه شروع نرمال 102 mIU/L است. اما اگر بیش از 496 باشد احتمال لقاح کاهش پیدا می‌کند.

علت پرولاتین بالا چیست؟

تیروئید کم کار، مشکلات کبد و کلیه یا تنبلی تخمدان، استرس یا غیره عامل پرولاکتین بالا هستند. همچنین ممکن است علت آن کیست یا تومور هیپوفیز باشد. نگران نباشید اینها قابل درمان هستند.

چه زمانی برای آزمایش پرولاکتین مناسب است؟

بهتر است آزمایش پرولاکتین صبح‌ها یا اولین روزهای خونریزی انجام شود چون میزان زیاد پرولاکتین در زمان تخمک گذاری نتایج را مخدوش می‌کند. اگر تحت آی وی اف هستید بهتر است تست‌های هورمونی دیگر خون مثل LH، FSH و TSH همزمان با آن انجام دهید. همچنین می‌توانید تست AMH را نیز انجام دهید . بهتر است روز دوم و سوم خونریزی انجام شود.

تداخل دارویی با آزمایش پرولاکتین چیست؟

اگر داروهای ضد افسردگی، ضد انعقاد، استروژن و قرص‌های ضد بارداری یا هر داروی دیگر مصرف می‌کنید به پزشک اطلاع دهید. مثل غذای سرشار از پروتئین که جواب آزمایش خون را مخدوش می‌کند، اینها نیز جواب آزمایش پرولاکتین را مخدوش می‌کند.

میزان شیوع پرولاکتین بالا در زنان چقدر است؟

10 درصد زنان دچار مشکلات باروری پرولاکتیتن بالا دارند. داروهایی مثل دوستینکس (که پزشک باید تجویز کند) می‌تواند میزان پرولاکتین را کاهش و احتمال بارداری موفق در شرایط معمولی و در شرایط آی وی اف افزایش دهد.

بیشتر بدانید:

احتمال بارداری با پرولاکتین بالا و خطر نازایی

تنبلی تخمدان و بارداری، آیا ممکن است؟