صفحه اصلی انجمن ها تالار گفتگو دوران بارداری

نمایش 1 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • کلینیک نورسته
   میهمان
   تعداد نوشته 222

   بارداری و تغییرات ناشی از آن برای بسیاری از زنان ناشناخته و همراه با ترس و اضطراب است. مشاوره در دوران بارداری و آگاهی از اقدامات قبل و بعد از زایمان باعث آرامش بیشتر مادران باردار و بی‌خطر بودن تولد فرزند می‌ شود.

   دوران بارداری، دوران پرچالش اما لذت‌ بخشی است. در این دوره مادر باردار نیاز به توجه و مراقبت ویژه دارد. این مراقبت‌ ها ضامن سلامتی کودک و مادر و در نتیجه سلامت خانواده است. دوران بارداری معمولا 40 هفته به طول می انجامد. البته بسته به شرایط مادر و جنین، این زمان ممکن است کوتاه تر یا بلندتر شود.

   در برنامه‌ های آموزش دوران حاملگی، این دوران را به سه بخش سه ماهه تقسیم می‌ کنند.

   سه ماهه‌ اول بارداری
   سه ماهه‌ اول بارداری آغاز شکل گیری و رشد جنین است. در طی این مدت استخوان‌ ها، ماهیچه‌ ها، قلب و تقریبا تمامی اعضا جنین شکل می‌ گیرد، جفت ایجاد می‌ شود و می‌ توان ضربان قلب جنین را شنید. تغییرات جسمی این دوران قابل ملاحظه نیست و خانم باردار معمولا تنها بین 1 تا 2 کیلوگرم وزن اضافه می‌ کند. احساس حالت تهوع و استفراغ صبحگاهی یکی از متداول‌ ترین عوارض این دوره می‌ باشد.

   سه ماهه‌ دوم بارداری
   این دوره از از انتهای هفته چهاردهم شروع می شود تا هفته بیست و هشتم بارداری ادامه پیدا می‌ کند. در این مدت بیشترین تغییرات در مادر ایجاد می‌ شود. مادر هر هفته چیزی در حدود 5 تا 6 کیلوگرم وزن اضافه می‌ کند. احتمال تورم مچ پا در این دوره وجود دارد و ایستادن یا نشستن طولانی برای مادر ناراحت کننده می‌ شود. با این وجود، در مقایسه با سه ماهه‌ اول معمولا مشکلات و عوارض کمتری دارد.

   سه ماهه‌ سوم بارداری
   با شروع سه ماهۀ سوم، یعنی از هفتهٔ ۲۸ بارداری، تغییرات بدن مادر کاملاً مشخص می‌ شود و رشد کودک نیز کامل‌ تر خواهد شد. در این مدت حرکات جنین بیشتر شده، انقباضات رحمی گاها اتفاق می‌ افتد، درد و اضطراب مادر بیشتر شده و خوابیدن برای وی کمی سخت خواهد بود. رشد جنین در هفته‌ 37 کامل و وزن وی بین 3 تا 4 کیلو و قد بین 48 تا 53 سانتیمتر خواهد شد.

    

  • سلین
   عضو سایت
   تعداد نوشته 42

   کلینیک نورسته کجاست؟

نمایش 1 پاسخ رشته ها
پاسخ به: دوران بارداری
اطلاعات شما: