برطرف کردن گرفتگی بینی نوزاد

به عنوان کسانی که تازه پدر یا مادر شده‌اند شاید ندانید چرا نوزاد شما دچار گرفتگی بینی شده است. متاسفانه، این عارضه برای نوزادان خیلی شایع است. از آنجا که بینی نوزاد خیلی کوچک است مجرای بینی کوچکی هم دارد. یکی از دلایل عطسه زیاد نوزاد هم همین است چون بدن نوزاد با این کار به طور طبیعی بینی را پاک می‌کند.

به عنوان کسانی که تازه پدر یا مادر شده‌اند شاید ندانید چرا نوزاد شما دچار گرفتگی بینی شده است. متاسفانه، این عارضه برای نوزادان خیلی شایع است. از آنجا که بینی نوزاد خیلی کوچک است مجرای بینی کوچکی هم دارد. یکی از دلایل عطسه زیاد نوزاد هم همین است چون بدن نوزاد با این کار به طور طبیعی بینی را پاک می‌کند. خوشبختانه، راه‌های زیادی برای تمیز نگهداشتن بینی نوزاد وجود دارد.

 

راه جلوگیری از گرفتگی بینی نوزاد چیست؟

یکی از ساده ترین و موثرترین کارها برای جلوگیری از گرفتگی بینی نوزاد آن است جلوگیری از چیزهایی است که می‌تواند بینی نوزاد را کیپ کند. بعضی از این مواد عبارتند از :

گرد و غبار. با وجود آنکه عروسک‌ها و حیوانات پارچه‌ای، از اسباب بازی‌های محبوب کودکان به شمار می‌آیند اما مثل آهنربا گرد و غبار را جذب می‌کنند. این اسباب بازی‌ها را باید از محل خواب کودک دور کنید؛

  • دود سیگار؛
  • عطر و لوسیون‌های معطر؛
  • اسپری مو؛
  • رنگ؛
  • دود خودروها؛
  • موی حیوانات.

چگونه باید گرفتگی بینی نوزاد را درمان کنیم؟

بعضی از پزشکان اعتقادی به برطرف کردن گرفتکی نوزاد ندارند به خصوص اگر او به اندازه کافی شیر یا غذا خورده و پوشک خود را به میزان کافی خیس می‌کند. شاید نیازی به استفاده از آب نمک یا پوار بینی نباشد چون اینها تا حدودی به مجرای بینی نوزاد آسیب می‌زنند. با این حال، اگر گرفتکی بینی باعث مشکلات تنفسی نوزاد می‌شود بهتر است با پزشک اطفال مشورت نمایید.

با قطره بینی شروع کنید

قطره های بینی (آب نمک) که به صورت بدون نسخه در داروخانه‌ها موجود است برای کم کردن مخاط بینی مفید است. این قطره‌ها آب بینی را شل کرده و باعث می‌شود کودک با عطسه مخاط بینی را به سمت بیرون هدایت کند. همچنین می‌تواند از یک سرنگ بینی یا پوار بینی برای تمیز کردن بینی نوزاد استفاده کنید. مواظب باشید که با این وسایل به بینی کودک آسیب نزنید. نباید خیلی وسواس به خرج دهید!

از مرطوب کننده استفاده کنید

مرطوب کننده محیط یا دستگاه بخور سرد به مرطوب کردن هوا و تنفس بهتر نوزاد کمک می‌کند.

سر کودک را بالا نگهدارید

وقتی که کودک خواب است سر او را کمی بالاتر قرار دهید. برای این منظور از زاویه دهنده تشک (Crib wedge) استفاده کنید. فراموش نکنید که نباید اطراف نوزاد در تخت یا گهواره نوزاد بالش قرار دهید چون خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را افزایش می‌دهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمایید؟

اگر بچه کمتر از 2 ماه سن داشته و دچار تب شده یا اگر گرفتگی بینی باعث مشکلات تنفسی یا شیردهی شده حتما به پزشک مراجعه نمایید. اما به خاطر داشته باشید که گرفتکی بینی معمولا یک موضوع عادی برای نوزاد است و بیش از آنکه او را اذیت کند شما را ناراحت می‌کند!

بیشتر بدانید:

گرفتن آروغ نوزاد در بیداری و هنگام خواب

گرفتگی بینی نوزاد تازه متولد شده در اثر سرماخوردگی یا سایر عوامل