وزن گیری مناسب جنین در بارداری خیلی اهمیت دارد. اگر روند افزاش وزن جنین مناسب نباشد حتما پزشک شما را راهنمایی خواهد کرد. به عنوان یک مادر شاید دنبال راه‌هایی باشید که با استفاده از آنها وزن کودک سریع‌تر و سالم‌تر افزایش پیدا کند. در ادامه، در این خصوص صحبت شده است.

وزن گیری مناسب جنین در بارداری خیلی اهمیت دارد. اگر روند افزاش وزن جنین مناسب نباشد حتما پزشک شما را راهنمایی خواهد کرد. به عنوان یک مادر شاید دنبال راه‌هایی باشید که با استفاده از آنها وزن کودک سریع‌تر و سالم‌تر افزایش پیدا کند. در ادامه، در این خصوص صحبت شده است.

راه‌های موثر برای وزن گیری جنین در بارداری

بعضی از کارهایی که برای افزایش وزن جنین زیر نظر پزشک باید انجام دهید به شرح زیر است:

رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید

رژیم غذایی در بارداری دارای اهمیت زیادی است. باید میوه‌های تازه، سبزیجات،‌ غلات کامل، گوشت و گوشت ماکیان، برای افزایش وزن جنین در نظر گرفته شود.

آجیل و میوه خشک شده بخورید

در یک رژیم غذایی متعادل مغزها و میوه خشک شده وجود دارد. شما باید بادام، زردآلو، انجیر، گردو و سایر مغزها و میوه های خشک شده میل نمایید، اما نباید زیاده‌روی بکنید.

ویتامین‌های بارداری مصرف کنید

برای رشد مناسب جنین مصرف ویتامین‌های بارداری ضروری است. این ویتامین‌ها به وزن گرفتن جنین هم کمک می‌کند. بدن شما باید این ویتامین‌ها را به طور منظم به منظور وزن گرفتن بهتر جنین در بارداری دریافت کند.

مایعات بنوشید

برای جلوگیری از کم شدن آب بدن در بارداری حتما به میزان کافی مایعات بنوشید. کمبود آب بدن در موجب مشکلات زیادی در بدن می‌شود. باید آب، آبمیوه، آب سبزیجات به اندازه کافی بنوشید.

استراحت کنید

برای زن باردار استراحت خیلی اهمیت دارد. وارد آوردن فشار زیاد به بدن، بر رشد جنین اثر می‌گذارد. حداقل در شبانه روز باید 8 ساعت خواب پیوسته داشته باشید.

آرام و مثبت‌نگر باشید

نه تنها باید مراقب وضعیتی فیزیکی خود باشید بلکه سلامت ذهنی شما هم اهمیت زیادی دارد. هر نوع استرس و اضطراب می‌تواند بر شما و جنین اثر بگذارد. طغیان عاطفی باعث کم خوردن، زیاد خوردن و خوردن غذاهای نامناسب شده که همه بر جنین اثر می‌گذارد.

از پزشک راهنمایی بگیرید

ممکن است در حالتی که بچه خوب وزن نمی‌گیرد پزشک شما را راهنمایی کند. ممکن است مکمل‌های اضافی یا تغییر در رژیم غذایی لازم باشد.

برای افزایش وزن جنین چه خوراکی‌های باید مصرف کنید؟

برای افزایش وزن کودک می‌توانید خوراکی‌های زیر را در رژیم غذایی قرار دهید:

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین سرشار از فیبر، پتاسیم، ویتامین C، ویتامین B6، آهن، مس و بتاکاروتن است. بتاکاروتن و آنتی اکسیدان موجود در سیب زمینی شیرین در بدن جنین به ویتامین A تبدیل می‌شود. ویتامین A برای پوست، استخوان‌ها و چمشها ضروری است. سیب زمینی شیرین سطح آهن بدن را افزایش می‌دهد.

عدس و لوبیا

عدس و لوبیا سرشار از آهن و پروتئین هستند. اگر عدس و لوبیا در رژیم غذایی شما باشد فیبر، فولات و کلسیم زیادی دریافت می‌کنید. به دلیل زینک زیاد موجود در این خوراکی‌ها، لوبیا خوراکی مفیدی برای کاهش درد زایمان، افزایش وزن جنین و جلوگیری از زایمان زودرس است.

آبمیوه ارگانیک

روز خود را با یک لیوان آبمیوه آغار کرده و ویتامین C، فولات و و پتاسیم بدن خود را تامین نمایید. فولات و اسید فولیک در بارداری بسیار حیاتی هستند. با مصرف این خوراکی‌ها احتمال نقص‌های مادرزادی کاهش پیدا می‌کند. آب پرتقال طبیعی به سلامت کلی، سوخت و ساز و عملکرد عضلانی کمک می‌کند.

ماست

کلسیم، پروتئین، ویتامین B، زینک، و سایر مواد غذایی استخوان ساز، همه در ماست وجود دارند. به عنوان یک زن باردار، نیاز کلسیم روزانه شما 1000 میلی گرم است که می‌توایند این نیاز را از ماست تامین کنید. علاوه بر حفظ سلامت استخوان و دندان، میزان کافی کلسیم در بدن، احتمال زایمان زودرس یا جنین با وزن کم را کاهش می‌دهد.

سبزیجات

سبزیجاتی مثل اسفناج و کلم بروکلی، دارای مواد غذایی مفید و آنتی اکسیدان هستند. اینها برای یک زن باردار و فرزند در شکم او معجزه می‌کنند. شما می‌توانید نیازهای کلسیم، پتاسیم، ویتامین A، فولات و فیبر با خوردن سبزیجات تامین کنید. مصرف این خوراکی‌ها به صورت خام، پخته شده، بخار پز و تفت داده شده از روشهای دیگر مصرف بهتر است.

ماهی قزل آلا (آزاد)

ماهی آزاد یکی از بهترین منابع تامین اسید چرب امگا 3و پروتئین است. اسید چرب امگا 3 برای رشد مغز و چشم‌های جنین واقعا حیاتی است. همچنین میزان پروتئین بدن مادر را تنظیم می‌کند. ماهی سالمون به دلیل میزان کم جیوه در آن برای زنان باردار مجاز است.

نکات قابل توجه برای افزایش وزن بچه در رحم

بعضی از انتخاب‌های غذایی باعث افزایش وزن جنین در رحم می‌شود. اما مصرف آنها باید به شکل سالم باشد. خوردن بیش از اندازه هر چیزی ممکن است باعث اختلالاتی در بارداری شود. مراقبت‌های لازم به شرح زیر است:

الکل و سیگار را ترک کنید

الکل و سیگار به طور کامل باید در بارداری کنار گذاشته شود. هر دوی اینها برای جنین واقعا خطرناک بوده و ممکن است باعث مسائل واقعا جدی برای جنین شوند.

دریافت کافئین را محدود کنید

مصرف زیاد چای، قهوه و نوشیدنی گازدار می‌تواند بر سلامت جنین تاثیر منفی بگذارد.

غذاهای چرب، دارای قند زیاد، و سرخ شده نخورید

مصرف زیاد این غذاها باعث چاقی شده که احتمال کلسترول بالا و فشار خون را افزایش می‌دهد.

بیشتر بدانید:

جدول وزن جنین در هفته های مختلف بارداری و دقت تخمین سونوگرافی

وزن گیری نامناسب و کم در بارداری