عدم تقارن سر نوزاد

همانطور که می‌دانید سر نوزاد خیلی راحت فرم می‌گیرد. آیا می‌دانید چگونه باید از سر نوزاد مراقبت کنید تا فرمی زیبا داشته باشد؟ بسیاری از نوزادن سر نامتقارنی دارند. آیا این مساله درمانی دارد؟ در مرحله اول باید بدانید چه چیزی باعث عدم تقارن سر نوزاد شده تا نوع درمان مشخص شود.

همانطور که می‌دانید سر نوزاد خیلی راحت فرم می‌گیرد. آیا می‌دانید چگونه باید از سر نوزاد مراقبت کنید تا فرمی زیبا داشته باشد؟ بسیاری از نوزادن سر نامتقارنی دارند. آیا این مساله درمانی دارد؟ در مرحله اول باید بدانید چه چیزی باعث عدم تقارن سر نوزاد شده تا نوع درمان مشخص شود.

علت عدم تقارن سر نوزادان چیست؟

وقتی که نوزاد در حال خروج از کانال زایمان بدن مادر است ممکن است سر او نامتقارن شود. همچنین گاهی بعد از تولد در نتیجه فشاری که در هنگام خواب به سر نوزاد وارد می‌شود، شکل آن تغییر می‌کند.

تا زمانی که استخوان‌های جمجمه نوزاد هنوز به هم جوش نخورده‌اند، دو ناحیه نرم، پسِ سر نوزاد حس می‌شود. این نقاط، که فونتانل نامیده می‌شوند باعث می‌شود سر بزرگ نوزاد در زمان زایمان بتواند درون کانال نوزاد حرکت نماید. همچنین اجازه می‌دهند مغز به سرعت در دوران کودکی رشد کند.

با وجود آنکه نامتقارن بودن سر بعد از زایمان رفع می‌شود اما از آنجا که جمجمه نوزاد انعطاف پذیر است قرار دادن سر در یک پوزیشن باعث می‌شود سر نوزاد صاف و نامتقارن شود. این حالت سرصافی موضعی نامیده می‌شود.

فرم گیری موضعی بیشتر از همه وقتی به چشم می‌آید که از بالا به سر نوزاد نگاه می‌کنید. از این زاویه، پس سر نوزاد، کاملا کج و بدفرم دیده می‌شود. ممکن است گوش نوزاد در سمتی از سر که تخت است رو به جلو به نظر بیاید.

آیا عدم تقارن سر نوزاد نگران کننده است؟

شکل موضعی معمولا از نظر زیبایی یک مساله است. تخت بودن پسر نوزاد به دلیل فشار خوابیدن به پشت باعث آسیب به مغز نوزاد نمی‌شود و جلوی رشد نوزاد را هم نمی‌گیرد.

به خاطر داشته باشید که اگر خیلی نگران سر نوزاد باشید قسمت زیادی از بازی و سرگرمی با کودک تازه متولد شده را از دست می‌دهید. در ماه‌های آینده کنترل بهتر سر و گردن و گردن گرفتن نوزاد باعث می‌شود کودک بهتر بتواند فشار وارده به سر خود را در تمامی نقاط توزیع نماید.

درمان نامتقارن بودن و کجی سر نوزاد چیست؟

پزشک با معاینه سر نوزاد می‌تواند علت سرصافی نوزاد را تشخیص دهد. چرخاندن تغییر وضعیت قرارگیری نوزاد می‌تواند نامتقارن بودن سر نوزاد را کم کرده و بهبود شکل سر را تسریع نماید. مثلا:

تغییر مسیر

بچه را مثل قبل به پشت بخوابانید. وقتی که او در گهواره خوابیده او را گاهی بچرخانید. همچنین می‌توانید در وعده های شیردهی هر بار بچه را روی یکی از دو بازوی خود قرار دهید.

بچه را نگهدارید

وقتی که بچه بیدار است او را نگهدارید. با این کار فشار وارده به سر او از ناحیه، تشک، کریر، صندلی کودک و غیره کم می‌شود.

بچه را روی شکمش قرار دهید

ضمن آنکه به دقت مراقب نوزاد هستید گاهی بچه را روی شکم قرار دهید. مطمئن شوید سطح کاملا صاف باشد. هرگز بچه را در این وضعیت به حال خود رها نکنید.

هلمت و کلاه فرم دهی سر نوزاد

اگر نامتقارن بودن سر به کمک تغییر موقعیت و چرخاندن کودک در 6 ماهگی حل نشد و اگر بیش از 8 ماه سن دارد و کجی و بدشکلی سر او خیلی زیاد است ممکن است پزشک کلاه فرم دهی تجویز نماید. یک هلمت مناسب می‌تواند فشار را به جاهای مختلف سر تقسیم کرده و سر تخت نوزاد را درمان کند.

اگر درمان با کلاه بین 4 تا 12 ماهگی آغاز شود تاثیر بیشتری دارد. معمولا بعد از 1 سالگی که استخوان‌های جمجمه با هم پیوند خورده و رشد سر کند شده، کلاه فرم دهی دیگر تاثیری ندارد.

گاهی یک مساله نهفته عضلانی مثل کجی مادرزادی باعث می‌شود بچه سر او خود را بک سمت کج نگهدارد. در این حالت، درمان فیزیکی مهم است تا کمک شود عضلات تحت تاثیر باز شده و بچه بتواند راحت‌تر وضعیت خود را تغییر دهد.

گاهی، 2 یا بیشتر از پلیت‌های استخوانی سر نوزاد خیلی زود به هم جوش می‌خورند. استحکام بوجود آمده به بخش‌های دیگر سر نوزاد فشار وارد کرده و سر نوزاد وقتی که مغز رشد می‌کند بی قواره می‌شود. این حالت که ناهنجاری فرم کاسه سر نامیده می‌شود معمولا در کودکی درمان می‌گردد. برای آنکه به مغز فضای کافی برای رشد داده شود استخوان‌های جوش خورده باید از طریق جراحی از هم جدا شوند. در هر صورت اگر در مورد شکل سر نوزاد هر گونه نگرانی دارید با پزشک مطرح نمایید.

بیشتر بدانید:

برای پرپشت شدن موی نوزاد چکار کنیم؟