آزمایش دفع پروتئین در ادرار در بارداری

دفع پروتئین در ادرار، پروتئینوری (Proteinuia) نامیده می‌شود. مقدار کم پروتئین در ادرار در دوران بارداری نرمال است. مقادیر زیاد پروتئین در ادرار در اوایل بارداری ممکن است نشانه عفونت باشد، اما در ادامه بارداری نشانه اختلالات جدی‌تری مثل مسمومیت بارداری است.

دفع پروتئین در ادرار پروتئینوری (Proteinuia) نامیده می‌شود. مقدار کم پروتئین در ادرار در دوران بارداری نرمال است. مقادیر زیاد پروتئین در ادرار در اوایل بارداری ممکن است نشانه عفونت باشد، اما در ادامه بارداری نشانه اختلالات جدی‌تری مثل مسمومیت بارداری است.

چرا آزمایش دفع پروتئین در ادرار باید انجام شود؟

تست‌های روتین ادرار در بارداری برای بررسی عفونت یا سایر عواملی هستند که اگر درمان شوند برای مادر یا جنین اشکال ایجاد می‌کنند. آزماش پروتئین در ادرار در بارداری به پزشک نشان می‌دهد که آیا عملکرد کلیه‌ها نرمال است. همچنین آیا مشکلاتی وجود دارد که نیازمند مراقبت بیشتر در بارداری است.

معمولا در نخستین مراجعه به پزشک در بارداری، اولین آزمایش ادرار تجویز شده و در مراجعات بعدی زمان‌های بعدی انجام آزمایش توسط پزشک تعیین می‌شود. اگر دوست ندارید آزمایش ادرار انجام دهید یا اگر عوامل خطرزایی دارید که تشخیص زودهنگام برخی مسائل به شما کمک می‌کند با پزشک در این خصوص صحبت نمایید.

آزمایش ادرار چگونه انجام می‌شود؟

پزشک از شما می‌خواهد نمونه‌ای از میانه ادرار در ظرف نمونه آزمایشگاهی بیاورید. در آزمایشگاه وجود پروتئین در ادرار بررسی می‌شود. همچنین میزان پروتئین ادرار را نشان می‌دهد که از کم تا زیاد متغیر است. اگر مقدار دفع پروتئین در ادرار کم باشد جای نگرانی نیست. میزان پروتئین ممکن است تحت تاثیر میزان مایعات دریافتی در بدن و رژیم غذایی در طول روز تغییر کند.

علت دفع پروتئین در ادرار چیست؟

در اغلب موارد، پروتئین کم در ادرار نرمال یا نشانه عفونت کم است. اما پروتئین زیاد نشانه مشکلات جدی‌تری است.

بعضی از این مشکلات به شرح زیر است:

 • مسمومیت بارداری یا سندرم هلپ؛
 • عفونت کلیه؛
 • عفونت مجاری ادراری؛
 • استرس؛
 • تب؛
 • کمبود آب بدن؛
 • ورزش بسیار سنگین؛
 • بیماری قلب، کلیه، دیابت، سرطان خون، لوپوس، آرتریت روماتئید و بیماری کم خونی داسی کل.

اگر پروتئین در ادرار دیده شود پزشک چه اقدامی انجام می‌دهد؟

پزشک علاوه بر سابقه سلامتی شما میزان پروتئین و سایر علائم را بررسی می‌کند. او با استفاده از اینها در مورد مداوای لازم تصمیم‌گیری می‌کند. تست آزمایشگاهی دیگری هم برای بررسی عفونت لازم است. پزشک همچنین از شما می‌خواهد در صورتی که سایر علائم مسمومیت بارداری که در سه ماهه دوم اتفاق می‌افتد دارید به او اطلاع دهید:

 • فشار خون بالا؛
 • ورم ناگهانی دست‌ها، پاها و صورت،
 • تاری دید؛
 • سردرد؛
 • حالت تهوع و استفراغ.

اگر پزشک به این جمع بندی برسد که پروتئین موجود در ادرار نگران کننده نیست فقط از شما می‌خواهد در مراجعه بعدی آزمایش دیگری انجام دهید تا وضعیت شما به دقت تحت کنترل باشد. اگر پزشک بر این باور باشد که مساله جدی است دستور بستری شدن می‌دهد.

آیا می‌توان از دفع پروتئین در ادرار جلوگیری کرد؟

سلامت فرد در بارداری خیلی مهم است تا شرایط بهتری برای جنین فراهم شود. جلوگیری از عفونت مجاری ادراری در بارداری یک چالش برای خانم‌های باردار است چون هورمون‌ها باعث می‌شوند عضلات مجاری ادراری آرام شوند. بهترین کار آن است که اصول بهداشتی را رعایت نمایید. بعد از ادرار بدن خود را از جلو به عقب خشک نمایید.

خیلی مهم است که از غذاهای التهاب آورِ مانع انسولین مثل غلات و شکر پرهیز کنید. بجای آن از غذاهای دارای پروتئین، سبزیجات تازه، مغزها و دانه‌ها مصرف کنید چون باعث سیر شدن شما شده و نیز سطح قند خون را تثبیت می‌کند.

تامین آب بدن هم مهم است چون باعث ادرار بیشتر و تخلیه مجاری ادراری می‌شود. همچنین به شما انرژی بیشتر و قدرت تمرکز می‌دهد. از غذاهایی که زیاد فراوری شده و یا کافئین فراوان دارد، خودداری کنید.

به سختی می‌توان گفت کدامیک از زنان مسمومیت بارداری خواهند داشت اما اگر سابقه آن در خانواده شما وجود دارد پزشک در مورد علائم آن به شما توضیحاتی خواهد داد. اگر داروی خاصی استفاده می‌کنید یا اگر هر گونه مشکلی در بارداری از قبل وجود داشته، به پزشک توضیح دهید.

بیشتر بدانید:

آزمایش ادرار در دوران بارداری

مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی