گردن گرفتن کودک

چه زمانی کودک یاد می‌گیرد سر خود را بلند نماید؟ محققان معتقدند اگر قسمتی از زمان بازی کودک به قرار گرفتن روی شکم اختصاص یابد، باعث می‌شود عضلات گردن، سینه و بازوی او تقویت شود. به مرور، او می‌تواند سر خود را بالا نگهداشته و از ساعد خود برای پشتیبانی بالاتنه استفاده نماید. کودک از همین عضلات برای سینه‌‌خیز، نشستن و حرکت کمک می‌گیرد.

چه زمانی کودک یاد می‌گیرد در حالتی که روی شکم قرار دارد سر خود را بلند نماید؟ پاسخ این سوال، به بچه بستگی دارد. محققان معتقدند اگر قسمتی از زمان بازی کودک به قرار گرفتن روی شکم اختصاص یابد (در این حالت باید کاملا مراقب کودک باشید) باعث می‌شود عضلات گردن، سینه و بازوی او تقویت و سفت شده و کودک اصطلاحا گردن بگیرد. به مرور، او می‌تواند سر خود را بالا نگهداشته و از ساعد خود برای پشتیبانی بالاتنه استفاده نماید. کودک از همین عضلات برای حرکت، نشستن و سینه‌‌خیز کمک می‌گیرد.

چه زمانی انتظار می‌رود کودک سر خود را بالا نگه دارد؟

ماه اول. وقتی که نوزاد روی شکم قرار دارد، باید بتواند سر خود را خیلی کم بلند کند.

ماه دوم. ممکن است او بتواند سر خود را به اندازه 45 درجه بلند نماید.

ماه سوم. اغلب کودکان با تکیه دادن به ساعد خود می‌توانند سر خود را به اندازه 45 درجه بلند نمایند.

ماه چهارم. اغلب کودکان در حالی که به دست‌های خود تکیه کرده‌اند می‌توانند سر خود را 90 درجه نگهدارند.

چگونه می‌توان به کودک کمک کرد؟

بعضی از بچه‌ها مثل جوجه اردکی که وارد یک برکه جدید می‌شود وقتی روی شکم قرار می‌گیرند از دیدن اطراف و کشف چیزهای جدید لذت می‌برند! برخی دیگر از بچه‌ها را باید مجاب کرد تا لذت این بازی را کشف نمایند. از همان هفته‌های اول تولد، در حالی که صورت بچه روی پای شما و به سمت پایین قرار دارد می‌توانید چند دقیقه این کار را انجام دهید. فراموش نکنید که کودک باید در حالت هشیاری و بیداری باشد.

وقتی که کودک وارد ماه دوم می‌شود زمان قرار دادن او روی شکم را می‌توانید افزایش دهید. اما حواس خود را کاملا جمع کرده و کاملا مراقب کودک باشید. اگر کودک واقعا این حالت را دوست ندارد و اوقات تلخی می‌کند،‌ زمان قرار گرفتن روی شکم را کاهش دهید (1 تا 5 دقیقه). به مرور می‌توانید زمان این کار را افزایش دهید اما زیاده‌روی نکنید.

تشک بازی با اسباب‌بازی‌های جذاب دور و بر کودک محرک‌هایی عالی برای کنجکاوشدن و بالا نگهداشتن سر او هستند. شما نیز می‌توانید وارد عمل شده و سر خود را تا سطح صورت کودک پایین بیاورید و حرکات و شکلک‌های بانمک جلوی او در بیاورید. روی شکم خود بخوابید و در کنار کودک سر خود را بالا بیاورید تا کوچولوی دلبند شما بداند چگونه آنرا انجام دهد. راه دیگر آن است که به پشت خوابیده و شکم بچه را، روی شکم یا سینه خود قرار دهید.

علت دیر گردن گرفتن نوزاد چیست و چه زمانی باید نگران بود؟

اگر بچه، قرار گرفتن روی شکم را دوست نداشته باشد، آشکارا آنرا نشان می‌دهد! اما نباید نگران باشید. خیلی طبیعی است که بچه‌ای که در هفته‌ها یا ماه‌های اول روی شکم قرار دارد ناراحتی و گریه کند. تغییر دشوار است! صبور باشید و به مرور این کار را انجام دهید. زمان‌بندی هم خیلی مهم است: قبل از آنکه بچه غذا بخورد و بعد از زمانی که به خوبی استراحت کرده و کاملا هشیار است زمان مناسبی است. ممکن است بچه غذایی را که خورده بالا بیاورد. همیشه یک دستمال کنار خود داشته باشید.

فراموش نکنید که هر یک از بچه‌ها، مراحل تکامل و رشد را با سرعت و شیوه خاص خود طی می‌کنند. ممکن است چند هفته زمان نیاز باشد  تا کودک بتواند سر خود را بالا نگه دارد و به بازوهای خود تکیه کند. فقط کافی است به او فرصت تمرین دهید. وقتی که بچه به اندازه کافی روی شکم تمرین نماید، عضلات خود را برای انجام کارهای دیگر نیز تقویت می‌کند. او در یک چشم‌ بهم زدن حرکت سینه‌خیز، نشستن، ایستادن و راه رفتن را فرا می‌گیرد.

بیشتر بدانید:

سینه‌خیز رفتن کودک

گرفتن اشیاء توسط نوزاد