واکسن آنفولانزا در بارداری

خوب زمان آن رسیده که آستین‌های را بالا بزنید و واکسن آنفولانزا را تزریق نمایید. توصیه بسیاری از متخصصان آن است همه خانم‌هایی که می‌خواهند برای بارداری اقدام نمایند باید واکسن آنفولانزا را تزریق نمایند. تزریق واکسن آنفولانزا هم برای مادر و هم برای بچه مفید است. در ادامه پرسش‌های مهمی در مورد واکسن آنفولانزا بیان شده که توصیه می‌شود آنها را بخوانید.

خوب زمان آن رسیده که آستین‌های را بالا بزنید و واکسن آنفولانزا را تزریق نمایید (البته مثل هر نوع اقدام درمانی دیگر مشورت با پزشک ضروری است). توصیه بسیاری از متخصصان آن است همه خانم‌هایی که می‌خواهند برای بارداری اقدام نمایند باید واکسن آنفولانزا را تزریق نمایند.

دلیل این موضوع آن است که اگر در دوران بارداری به آنفولانزا مبتلا شوید خطر اختلالات شدیدتر بارداری مثل سینه پهلو (ذات‌الریه) افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر آنکه تزریق واکسن آنفولانزا برای شما مفید است، تزریق این واکسن در سه ماهه سوم بارداری باعث می‌شود بچه نیز تا زمانی که خودش بتواند واکسن را بزند در مقابل این بیماری مصونیت پیدا کند. در ادامه پرسش‌های مهمی در مورد واکسن آنفولانزا بیان شده که توصیه می‌شود آنها را بخوانید.

آیا تزریق واکسن آنفولانزا در بارداری خطر و عوارضی دارد؟

تزریق واکسن آنفولانزا چه در دوران بارداری و چه در زمان بعد از زایمان و شیردهی بی خطر است. این واکسن برای میلیون‌ها نفر از خانم‌های باردار در گذشته استفاده شده و هیچ موردی از آسیب ناشی از آن گزارش نشده است.

چرا باید واکسن آنفولانزا در بارداری استفاده شود؟

بیماری آنفولانزا می‌تواند برای فرد باردار خطرناک باشد زیرا احتمال بیشتری وجود دارد که خانم باردار در معرض خطر این بیماری یا شکل شدیدتر آن یعنی سینه پهلو قرار بگیرد و در این حالت احتمال بستری شدن او وجود دارد. با وجود آنکه واکسن آنفلانزا  100 درصد موثر نیست اما به احتمال زیاد می‌تواند از آنفولانزای فصلی و H1N1 جلوگیری نماید. ضمنا احتمال آنکه بعد از تزریق واکسن به آنفولانزا مبتلا شوید بسیار کم بوده و حتی در صورت ابتلا شدت بیماری کاهش پیدا می‌کند.

همچنین همانطور که گفته شد واکسن آنفولانزا علاوه بر مادر برای بچه هم در برابر بیماری مصونیت ایجاد کرده و فرزند شما هم تا مدتها بعد از تولد، از ان سود می‌برد. مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد کودکانی که مادر آنها در دوران بارداری واکسن آنفولانزا زده ابتلای آنها به ویروس بسیار کمتر شده و تا زمانی که در 6 ماهگی خودشان واکسن آنفولانزا را تزریق می‌کنند در برابر بیماری مصون هستند.

علاوه بر آن، احتمال آنکه این بچه‌ها به صورت نارس متولد شوند کمتر بوده و این نوزادان درشت‌تر و سالم‌تر هستند و احتمال بستری شدن آنها به علت آنفولانزا کمتر است.

از کجا می‌توان واکسن آنفولانزا را تهیه کرد؟

این واکسن را می‌توان از داروخانه‌ها یا مراکز بهداشت تهیه کرد. فراموش نکنید که واکسن آنفولانزا حتما باید به صورت تزریق سوزنی انجام شود و نوع اسپری بینی آن برای خانم‌های باردار مجاز نیست.

چه زمانی باید تزریق واکسن آنفولانزا انجام شود؟

معمولا توصیه می‌شود که واکسن آنفولانزا ابتدای فصل سرما یعنی ابتدای مهر ماه تزریق شود. اما اگر دیرتر شود باز هم می‌توانید از آن استفاده نمایید. فراموش نکنید که این نوع واکسن هر ساله بروز می‌شود یعنی اگر سال گذشته هم واکسن آنفولانزا زده‌اید امسا باید آنرا تکرار کنید به ویژه اگر باردار باشید.

آیا واکسن آنفولانزا باعث اوتیسم می‌شود؟

مطالب زیادی در این مورد در روزنامه‌ها، مجلات و سایت‌ها بیان شده است اما هنوز مطالعه تایید شده‌ای که نشان دهد واکسن آنفولانزا یا هر نوع دیگر واکسن باعث اوتیسم یا سایر اختلالات رشد شود، وجود ندارد.

بیشتر بدانید:

تزریق واکسن کزاز (توام)، هپاتیت، تب زرد و غیره در بارداری

واکسن سرخک، اوریون، سرخجه (MMR) و ضرورت آن