تب کردن در بارداری

اگر احساس ضعف و بیماری می‌کنید و دمای بدن شما هم در حال بالا رفتن است باید خیلی مراقب باشید. در ادامه نکاتی در خصوص تب کردن در بارداری، درجه حرارت تب در بارداری، داروهای مجاز و خطرات مربوط به تب ذکر شده است.

اگر احساس ضعف و بیماری می‌کنید و دمای بدن شما هم در حال بالا رفتن است باید خیلی مراقب باشید. در ادامه نکاتی در خصوص تب کردن در بارداری، درجه حرارت تب در بارداری، داروهای مجاز و خطرات مربوط به تب ذکر شده است.

چه درجه حرارتی برای خانم باردار تب محسوب می‌شود؟

اگر دمای بدن شما در بارداری به 37.7 درجه سانتیگراد یا بالاتر رسیده بدون معطلی به پزشک اطلاع دهید. تب کمتر از 37.7 درجه سانتیگراد معمولا نگران کننده نیست اما باید آنرا کاملا تحت کنترل داشته و مراقب باشید. دمای بدن خود را مرتب چک کنید تا مطمئن شوید در حال بالا رفتن نباشد.

آیا امکان تب در اوایل بارداری وجود دارد؟

هر زمان از دوران بارداری ممکن است بدن تب کند. تب بالا در هفته های اول بارداری حتی خطرناک‌تر از آنفولانزا در هفته‌های بعدی است. مطابق تحقیقی که در مجله مامایی آمریکا منتشر شده تب – به خصوص در سه ماهه اول بارداری- عامل چندین نوع از نقص‌های مادرزادی است.

آیا تب عوارض و خطراتی برای بارداری دارد؟

تب کمتر از 37.7 درجه سانتیگراد معمولا نگران کننده نیست و اثری بر سلامت بارداری شما ندارد. اما تب بالای 37.7 درجه سانتیگراد باید خیلی جدی گرفته شده و در صورت مشاهده بالا رفتن دمای بدن باید بلافاصله با پزشک تماس گرفته شود. تب بالا می‌تواند هم بر خانم باردار و هم بر جنین تاثیر گذاشته و موجب نقص‌های مادرزادی مثل نقص لوله عصبی، نقص موروثی قلبی و بیماری لب شکری بشود.

نتایج بعضی از مطالعات نشان می‌دهد در صورت کنترل نشدن تب در بارداری خطر ابتلای کودک به اوتیسم وجود دارد اما هنوز تحقیقات بیشتری در این زمینه باید انجام شود تا این موضوع به اثبات برسد. ابتلا به آنفولانزا می‌تواند باعث بستری شدن فرد باردار و حتی زایمان زودرس بشود. (به همین دلیل توصیه می‌شود واکسن آن قبل از فصل سرما تزریق شود).

علت‌ها و دلایل تب کردن در بارداری چیست؟

دلایل تب کردن در دوران بارداری مثل دلایل تب کردن در سایر زمان‌ها است. اما احتمال تب کردن در بارداری بیشتر است زیرا سیستم ایمنی بدن شما تضعیف شده تا از جنین مراقبت شود. دلیل این موضوع آن است که بدن در ابتدا جنین را به عنوان یک غریبه می‌شناسد و می‌خواهد آن را دفع نماید پس سیستم ایمنی باید ضعیف شود تا این اتفاق نیفتد.

عامل تب‌های پایین معمولا عفونت ویروسی ملایم مثل سرما خوردگی و عامل تب های شدید، عفونت ویروسی حاد مثل آنفولانزا است. گاهی هم عامل تب باکتری است مثل عفونت مجرای اداری یا عفونت کلیه که پزشک برای درمان آن احتمالا آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. به همین دلیل در دوران بارداری برای جلوگیری از باکتری لیستریا نباید گوشت قرمز و سفید خام مصرف شود.

درمان تب و لرز در بارداری چیست و چه داروهایی مجاز است؟

برای کاهش تب باید حتما با پزشک خود مشورت نمایید. او احتمالا به شما اجازه مصرف استامینوفن را می‌دهد. از مصرف ایبوپروفن و آسپرین در بارداری بجز در موارد خاصی که پزشک صلاح می‌داند، اکیدا خودداری نمایید.

بیشتر بدانید:

داروهای مجاز سرماخوردگی در بارداری

واکسن آنفولانزا در بارداری