ریداکت یا کاهش انتخابی جنین 2

امروزه روش‌های کمک باروری مثل آی وی اف و شیوه‌های مورد استفاده در درمان ناباروری مثل داروهای تحریک کننده تخمدان، باعث افزایش بارداری دوقلو و چندقلویی شده‌اند. اگر پزشک تشخیص دهد با استفاده از یک عمل جراحی که ریداکت جنین (کاهش انتخابی جنین) نامیده می‌شود تعداد قل‌ها کاهش داده شده و در نتیجه احتمال سلامت بارداری بیشتر می‌شود.

امروزه روش‌های کمک باروری (ART) مثل آی وی اف و شیوه‌های مورد استفاده در درمان ناباروری مثل داروهای تحریک کننده تخمدان، باعث افزایش بارداری دوقلو و چندقلویی شده‌اند. همانطور که می‌دانید بارداری‌های چندقلویی جزء بارداری‌های پرخطر محسوب شده و احتمال زایمان سالم دوقلوها و چند قلوها، کمتر از تک قلو است.

اگر پزشک تشخیص دهد با استفاده از یک عمل جراحی که ریداکت جنین (کاهش انتخابی جنین) نامیده می‌شود تعداد قل‌ها کاهش داده شده و در نتیجه احتمال سلامت بارداری بیشتر می‌شود. هنوز ریداکشن جنین یکی از موضوعات چالش‌برانگیز است که موافقان و مخالفان خاص خود را دارد.

در حال حاضر، این عمل در ایران قانونی است و در موارد سه قلویی و بیشتر و یا در مواردی که ریسک ناهنجاری‌های کروموزومی برای یک یا چند قل وجود داشته باشد انجام می‌شود. با وجود آنکه خطر این عمل بسیار پایین است اما گاهی تصمیم‌گیری در مورد آن برای والدین دشوار و توام با عذاب وجدان است.

علت انجام عمل ریداکت جنین چیست؟

وقتی که در بارداری چند قلویی، خطر سقط جنین، تولد جنین مرده و احتمال ناهنجاری‌های کروموزومی وجود داشته باشد عمل ریداکشن جنین انجام می‌شود.

زایمان زودرس باعث می‌شود ریه‌ها، قلب، معده و مغز جنین نارس باشد. این نوزادان همچنین ممکن است در طول زندگی دچار مشکلات کم‌توانی ذهنی، فلج مغزی، نابینایی و ناشنوایی بشوند. مادارانی که بیش از دو بچه را باردار هستند همچنین ممکن است عوارض زیر را در بارداری تجربه نمایند:

  • ناخوشی صبحگاهی شدید؛
  • یبوست؛
  • دیابت؛
  • مسمومیت بارداری (فشار خون بالا)؛
  • کم خونی؛
  • دکولمان جفت (جداشدن جفت از رحم).

عمل ریداکت جنین چگونه انجام می‌شود؟

معمولا این عمل در سه ماهه اول بارداری بین هفته 8 تا 14 بارداری و به خصوص در هفته 12 بارداری انجام می‌شود. پزشک با استفاده از دستگاه سونوگرافی وضعیت جنین‌ها را بررسی می‌نماید. سپس یک سوزن از راه واژن یا شکم داخل بدن فرد باردار شده و به آرامی یک داروی مخصوص وارد بدن جنین می‌شود. این دارو به سرعت قلب جنین را از کار می‌اندازد.

گاهی از روش دیگری به نام رادیوفرکانس برای متوقف کردن جریان خون از بند ناف به جنین استفاده می‌شود. با وجود آنکه عمل ریداکت جنین چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد اما برای جلوگیری از درد و ناراحتی خانم باردار از شیوه بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. بعد از انجام عمل، پزشک مجددا با انجام سونورافی وضعیت جنین‌های باقیمانده را بررسی می‌کند. ممکن است نیاز باشد که فرد یک شب را در بیمارستان بستری بماند.

عوارض عمل ریداکت جنین

در موارد نادر، عمل کاهش جنین باعث عفونت می‌شود. احتمال کمی نیز وحود دارد که بعد از این عمل، سقط جنین و یا زایمان زودرس اتفاق بیفتد.

برای کمک به سلامت جنین‌های باقیمانده، رعایت نکاتی که پزشک بیان می‌کند ضروری است. او قطعا خواهد گفت که رژیم غذایی است باید دارای کالری زیاد و غنی از پروتئین باشد. مصرف داروهای مناسب و استراحت در بستر نیز از جمله این موارد است. همچنین مراجعات فرد به پزشک و تست‌های بارداری نیز افزایش می‌یابد.

تصمیم‌گیری برای انجام عمل ریداکت جنین

اگر قبلا برای باردار شدن تلاش زیادی انجام داده یا مراحل سختی را پشت سر گذارنده‌اید تصمیم‌گیری برای ریداکت جنین برای شما و همسرتان مشکل است. به خصوص اینکه فرصت زیادی برای انجام این عمل وجود ندارد. حتما در مورد احساسات و عواطف با پزشک و مشاور خود صحبت نمایید تا بتوانید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

بیشتر بدانید:

تفاوت تولد جنین مرده با سقط جنین و علائم سقط

بارداری پرخطر و اقدامات لازم