پریود نامنظم

پریود نامنظم برای خانم‌ها خیلی آزاردهنده است اما موجب نازایی نمی‌شود. از آنجا که چرخه قاعدگی نامنظم گاهی به معنای عدم تعادل هورمونی نهفته است و باعث می‌شود باردار شدن کمی مشکل‌تر شود هر نوع نامنظمی در پریود را در زمان چکاپها به پزشک اطلاع دهید. پزشک می‌تواند وضعیت شما را به دقت بررسی کرده و برای برگرداندن پریود و باروری به وضعیت مناسب شما را راهنمایی کند.

پریود نامنظم برای خانم‌ها خیلی آزاردهنده است اما موجب نازایی نمی‌شود. از آنجا که چرخه قاعدگی نامنظم گاهی به معنای عدم تعادل هورمونی نهفته است و باعث می‌شود باردار شدن کمی مشکل‌تر شود هر نوع نامنظمی در پریود را در زمان چکاپ‌ها به پزشک اطلاع دهید. پزشک می‌تواند وضعیت شما را به دقت بررسی کرده و برای برگرداندن پریود و باروری به وضعیت مناسب شما را راهنمایی کند.

پریود نامنظم چیست؟

حتی زمانی که پریود نامنظم است میزان خونریزی و تعداد روزهایی که خونریزی دارید نرمال است اما یا فاصله بین پریودها غیر معمول است (بیش از 35 روز یا به فاصله کمتر از 21 روز)، یا فاصله بین پریودها نامنظم و غیر قابل پیش بینی است و یا ترکیبی از این دو حالت وجود دارد.

علت پریود نامنظم چیست؟

بی نظمی که گاهی در پریود وجود دارد می‌تواند به دلیل استرس، مسافرت، ورزش زیاد، یا هر گونه تغییر موقت در نظم روزمره باشد.

اما چرخه قاعدگی که همیشه نامنظم است بیشتر به دلیل اختلالات تغذیه، از دست دادن وزن، یا افزایش وزن، سطح بالا یا پایین تیروئید، یا عدم تعادل هورمونی مثلا به دلیل شروع، توقف یا فراموش کردن دوزهایی از قرص‌های ضد بارداری، چسب ضد بارداری، یا سایر مکمل‌های تجویزی استروژن ایجاد شود.

چطور می‌توان متوجه بی‌نظمی در چرخه قاعدگی شد؟

با ردیابی و ثبت چرخه‌های قاعدکی، (ثبت اولین روز قاعدگی در تقویم، یا بازه پریود در چند ماه متوالی)، متوجه می‌شوید که پریود شما نامنظم است یا چرخه‌های شما کمی کوتاه‌تر یا طولانی‌تر از 28 تا 30 روز است. در این صورت، پزشک هم بهتر می‌تواند تصمیم بگیرد درمان ضرورت دارد یا خیر.

در صورت داشتن پریود نامنظم، آیا امکان بارداری وجود دارد؟

بله. پریود نامنظم همیشه بر قدرت باروری تاثیر نمی‌گذارد. بسیاری از زنانی که پریود نامنظم دارند به آسانی باردار شده و یک بارداری عادی را پشت سر می‌گذارند. تنها تفاوتی که وجود دارد آن است که وقتی که پریود نامنظم است تشخیص زمانی که احتمال بارداری بیشتر است مشکل‌تر است.

خانم‌ها با ثبت چرخه قاعدگی می‌توانند زمان تخمک گذاری را پیدا کنند. اما چند ماه متوالی بدون خونریزی پریود یا داشتن پریود بدون روند، باعث می‌شود تشخیص زمان تخمک گذاری مشکل شود. بجای آن بهتر است دنبال علامت‌های تخمک گذاری بگردید.

نگرانی اصلی در مورد پریود نامنظم آن است که پریود نامنظم ممکن است نشانه تخمک گذاری نامنظم یا حتی عدم تخمک گذاری باشد. اگر تخمک گذاری اتفاق نیفتد بارداری هم ممکن نیست. مشکلات مربوط به تخمک گذاری عامل حدود 30 درصد موارد نازایی است. بنابراین اگر حس می‌کنید نامنظم بودن پریود شما به تخمک گذاری ربط دارد بهتر است هر چه زودتر برای درمان آن زیر نظر پزشک اقدام نمایید.

پریود نامنظم چگونه درمان می‌شود؟

اگر پریود نامنظم باعث مشکلات باروری شده است، از پزشک خود بخواهید برای تنظیم مجدد زمان پریود به شما کمک کند. درمان این حالت معمولا خیلی ساده است. مثلا با کم کردن عوامل استرس زا، (استرس زیاد باعث تاخیر پریود می‌شود)، یا ورزش سبک‌تر (ورزش زیاد می‌تواند باعث جلوگیری از تخمک گذاری یا بی نظمی پریود شود) می‌توان نظم پریود را احیا کرد. ا

گر عامل بی نظمی پریود، هورمونی باشد پزشک باید تیروئید را درمان کند یا از درمان‌های هورمونی مثل قرص‌های ضد بارداری، یا بعضی انواع خاص IUD که چرخه قاعدگی را تنظیم می‌کنند استفاده کند. اگر قصد دارید برای حاملگی اقدام کنید بهتر است مدتی با قرص‌های ضد بارداری و زیر نظر پزشک چرخه قاعدگی خود را منظم کرده تا وقتی قرص‌ها را کنار می‌گذارید بهتر بتوانید تشخیص دهید تخمک گذاری کی انجام می‌شود و زودتر باردار شوید.

اگر هیچ کدام از اینها جواب ندهد پزشک با استفاده از داروهای باروری مثل لتروزول (فمارا)، کلومیفن (کلومید، سروفن)، یا داروهای تزریقی باروری، تخمک گذاری را تحریک می‌کند.

مطمئن باشید اگر پریود شما نامنظم است، احتمال بارداری سالم وجود دارد. با اجرای دستورات پزشک به راحتی می‌توانید زمانبندی پریود را تنظیم کرده و احتمال بارداری را افزایش دهید.

بیشتر بدانید:

بارداری در زمان پریود و قاعدگی

11 دلیل برای پریود نشدن یا عقب افتادن آن

تفاوت خونریزی لانه گزینی با خونریزی پریود  (قاعدگی)