کودک دوزبانه

نی نی تالار به خاطر تصمیم شما برای آموزش دو زبان به کودک تبریک می‌گوید. فواید بسیاری برای آموزش همزمان دو زبان به کودک وجود دارد: کودکان دو زبانه تفکر خلاق‌تری دارند، مهارت خواندن را زودتر فرا می‌گیرند و قدرت حل مساله آنها بیشتر است. همچنین اگر والدین و بستگان کودک متعلق به دو ملیت متفاوت باشند یادگیری زبان هر دوی آنها به ایجاد حس تعلق کودک با آنها کمک می‌کند.

نی نی تالار به خاطر تصمیم شما برای آموزش دو زبان به کودک تبریک می‌گوید.. فواید بسیاری برای آموزش همزمان دو زبان به کودک وجود دارد: کودکان دو زبانه تفکر خلاق‌تری دارند، مهارت خواندن را زودتر فرا می‌گیرند و قدرت حل مساله آنها بیشتر است. همچنین اگر والدین و بستگان کودک متعلق به دو ملیت متفاوت باشند یادگیری زبان هر دوی آنها به ایجاد حس تعلق کودک با آنها کمک می‌کند.

وقتی که کودک نوپای شما بزرگ می‌شود از مزایای دانستن دو زبان مختلف بهره‌مند خواهد شد. برای بسیاری از شرکت‌ها، توانایی صحبت کردن روان به دو زبان مختلف امتیاز مهمی برای استخدام محسوب می‌شود. در ادامه مطالبی ذکر شده که برای تربیت کودک دو زبانه باید مد نظر قرار گیرد.

هر چه زودتر آموزش را آغاز نمایید

شما زمان خوبی را برای آموزش دو زبان مختلف به کودک انتخاب کرده‌اید (دوره نوپایی). بچه‌های کوچک راحت‌تر می‌توانند اصوات مختلف را درک کرده و زبان را یاد بگیرند. مغز آنها آماده انجام این کار است. آموزش به کودک از دوره نوپایی باعث می شود او هر دو زبان را راحت و روان صحبت نماید.

در خانه با هر دو زبان صحبت نمایید

قرار گرفتن در فضای آموزش، شیوه‌ای موثر برای یادگیری دو زبان است و خانه‌ای که در آن والدین به دو زبان صحبت می‌کنند بهترین مکان برای یادگیری است. برای والدینی که فقط می‌توانند به زبان مادری خود صحبت نمایند و تمایل دارند که کودک آنها دو زبانه باشد، بهترین توصیه آن است که از یک معلم خصوصی، پرستار کودک، دوست، اقوام یا هر فرد دیگری که می‌تواند به طور منظم با کودک در خانه شما با کودک مکالمه نماید، کمک بگیرند.

بین دو زبان تفکیک قائل شوید

شاید کمی مشکل باشد ولی بهتر است شما به یک زبان صحبت کنید و همسرتان نیز با زبان دوم با کودک حرف بزند. در این صورت، کودک بهتر می‌تواند دو زبان را از هم تفکیک نماید. راه دیگر آن است که هر دوی شما در یک خانه به یک زبان مثلا انگلیسی صحبت نمایید و کودک زبان دوم را مثلا در محل بازی، مهد کودک و جاهای دیگری که می‌روید یاد بگیرد.

انتظار داشته باشید که کودک گاهی دو زبان را با هم ترکیب کند

حتی اگر هر یک از والدین فقط به یک زبان صحبت نماید کاملا طبیعی است که کودک در جملات خود از کلمات هر دو زبان استفاده نماید. نگران نباشید، این حالت کاملا موقتی است و او به مرور می‌تواند بین دو زبان تفکیک قائل شود و هر کدام را جداگانه و با کلمات خودش صحبت کند.

نگران تاخیر در یادگیری زبان‌ها نباشید

اغلب مردم تصور می‌کنند که وقتی کودک دو زبان را همزمان یاد می‌گیرد یادگیری هیچ کدام از آنها به خوبی انجام نمی‌شود. با وجود آنکه او در ابتدا نسبت به کودکان هم سن و سال خود لغات کمتری را از هر یک از زبان‌ها بلد است و فرایند یادگیری او کندتر است اما با افزایش سن، دایره لغات او به اندازه همسن‌های خودش و شاید حتی بیشتر خواهد شد.

تلاش کنید آموزش برای کودک جذاب باشد

از آهنگ‌ها، ویدئوها، بازی‌ها (بعد از دو سالگی) و کتاب‌هایی استفاده کنید که کمک می‌کنند علاقه کودک به یادگیری بیشتر شود. فرایند آموزش نباید خیلی خشک و رسمی باشد.

بیشتر بدانید:

اولین کلمات کودک

آموزش اعداد به کودکان

آموزش رنگها به کودک با انجام چند بازی ساده

آموزش دادن و کلاس فرستادن کودک نوپا